Gönderen Konu: HPV Pozitif Bir Kadının Hikayesi.. Uzun Fakat Mutlu Son  (Okunma sayısı 3474 defa)

issalo

  • Newbie
  • *
  • İleti: 2
    • Profili Görüntüle
HPV Pozitif Bir Kadının Hikayesi.. Uzun Fakat Mutlu Son
« : Kasım 29, 2018, 03:51:11 ÖS »
Merhaba arkadaşlar..HPV Pozitif Bir Kadın Hikayesi.. Uzun, meşakatli fakat mutlu son, size deneyimimi ve mücadelemi paylaşöak istedim, çünkü bir çok kişi aynı sorunu yaşıyor ve yanlış eksik tedavi ile debelenip duruyor , aynı benim gibi..
.. Kıbrısta  Girnede yaşıyorum ve burada çalışıyorum. Hayatımda değişik kişiler oldu fakat son 4 yıldır tek eşliyim. Bundan 2 yıl önce makat bölgesi ile vajina ağzında önce bi kaşıntı başladı,batma hissi ve ilişkide kanama şikayeti oldu. Elime küçük et parçaları cinsel bölgemde geldi. Erkek arkadaşıma gösterdim cinsel bölgende sivilceler var dedi. Fakat kısa sürede bunlar çoğaldı ve panik içinde burada devlet hastanesinde doğum doktoruna gittim.
Jinekolog şöyle dışarıdan bir baktı muayene bile etmedi, sanki veremliymişim gibi “kondilom hastalığına” yakalanmışsın dedi ve beni çok cinsel hayatı olan birisiymiş gibi “ çok partnerin var herhalde “ dedi. Hiçbir şey yapmayıp Aldara diye bir krem yazdı.
 Aldara kremi  daha ilk sürmemde bütün vajina ve makat girişim kıpkırmızı oldu, ağrıdan iş yerinde oturamadım. Ertesi günü deri doktoruna  devlet hastanesine gittim, o bölge tahriş olmasına rağmen üstüne bu “hpv hastalığı” teşhisi koyup siğillerin üzerine sprey gibi azot gazı ile kriyoterapi uyguladı.Çılgın gibi ağrılarım oldu 3 gün, madecasol diye bir krem ve furacin diye bir kremi karıştırıp sürdüm. Sağolasın doktor hanım 3 kez daha uyguladı fakat makat bölgeme sıkamadığı için o bölgedeki siğiller düşmedi ve tersine büyüdü. Doktor hanım beni tekrar Aldara kullanmamı önerdi.
Ben bunun üzerine kuzenimin arkadaşı olan özel çalışan cerrah dr. Musatafa beye başvurudum Girnede. Özel hastanede narkoz ile makattaki siğiller 2 kez yakıldı, ağrı tarif edilmez durumda, koter yakma yapmışlar, makatım tamamen yara oldu, makattaki kondilomlar kısmen kayboldu fakat  çıkamaya devam edince Mustafa bey vajina girişinde de siğil fark ettiğini söyleyip aynı özel hastanedeki Jinekolog Fatma hanıma gönderdi. Fatma hanım beni muayene edince aniden panik oldu. Meğerse vajina içinde çok sayıda siğil, rahim ağzında kanayan siğil dokusu benzeri yapı görmüş. Benim zaman kaybetmedien Türkiyede bir üniversite hastanesine veya İstanbulda arkadaşı da aynı zamanda olan ve HPV konusunda deneyimli Dr.nevra hanıma gitmemi önerid. Ben devlet ahstanesinden ve üniversitede beklemek istemediğimi söyleyince dr. Nevra hanımı arayıp benim için konuştu.
6 aylık kıbrıstaki bu HPV maceramda  yapılan hatalar sonucu riskli bir duruma geldim .. ilk doktor jinekolog hiç ilgilenmeden vajina içine dahi bakmadan smear etsti yapmadan cilt doktoruna gönderdi. Cilt doktoru tamamen iyi niyetle elindeki olanaklarla genital siğilleri dondurma yöntemi ile tedavi etti fkat… hiç tipleme yapmadı.. HPV riskli mi diye araştırmadı. Genel cerrah da kendi alanına konsantre oldu hiç vajina içi siğillere doğal olarak anlamayacağı için araştırma yapmadı, tipleme de yapmadı. Tüm bu süre zarfında ki muhtemelen ilk çıkan bölge bence, vajina içindeki siğiller çoğaldı ve beni kanser riskine soktu
Sonuçta ne mi oldu. Hikayem devam ediyor. İstanbula gittim, Bağcılardaki kuzenimle birlikte Şişli de Dr. Nevra hanıma alınmış randevum üzerine gittim. Anestezi ile vajina içindeki çok sayıdaki  ve makat etrafında kalan az sayıda siğil de tek seansta lazer ile yakıldı. Bu güne kadar hiç smear de yapılmamıştı, Dr Nevra hanım yakma sırasında kolposkopi ile de bakıp rahim ağzımda dha önce görülen siğil benzeri lezyonu da alıp patolojiye gönderdi. HPV tipleme de yapıldı.
Sonuçlar;
HPV Pozitip Tip 11,16,,31,33,56.. Çok sayıda ve çoğu riskli  HPV tipi. Bununla da kalmadı, Rahim ağzı Endoservikal küretaj temiz fakat kolposkopik biopsi fokal alan HSİL / CİN3  çıktı.
Hikayem burada da bitmedi. Dr.Nevra hanım beni bir jinekolog onkolog arkadaşına gönderdi, Leep konizasyon rahim ağzıma yapıldı, cerrahi sınırlar temiz dendi patolog tarafından. Makat yanı ve vajina içinde sadece 1 kez 3-4 tane siğil çıktı, doktor hanım lokal anestezi ile bunları d aldı, başka tekrarlamadı. Leep konizasyon ameliyatından sonra 2 kez ilk 3 ay sonra 6 ay sonra yaptığım her iki smear temiz çıktı. Siğilim de yok.
Peki ben mi ne yaptım.. Sigarayı bıraktım, düzenli spor yapıyorum, dietisyenden yardım alıp antioksidan besleniyorum. Beta glukan, Çinko, Propoli, zerdeçal ve AHCc kullandım,  erkek arkadaşıma güvenmediğim için bi de bana bunlara ek HPV 18  ve HPV 6 getirmemesi için HPV aşısı Gardasil oldum, yeşil çay içiyorum ve en önemlisi olayı kafamda sildim, sokakta nerdeyse iki kişiden birinde bu HPV sorunu ve Genital Siğil var. Önümüzdeki ay yine İstanbul a Dr.Nevra hanıma rutin muayeneye gideceğim ve HPV yi atıp atmadığımdan emin olmak için HPV DNA testi de yapacak bu kez.. son not erkek arkadaşımı da bundan 5 yıl önce HPV tedavisi olduğunu sakladığını geçen hafta tesadüfen bi ortak arkadaşımdan öğrendim ve anında postaladım.. bana HPV pozitif olduğunu saklayarak bu kötülüğü yaptı, bilseydin HPV aşısını çok ama çok önceden olurdum..
HPV yi yenen bi arkadaş tavsiyesi.. ben artık kendimi  “HPV Free” olarak niteliyorum, doktorumda aynı fikirde. Asla pes etmeyin, HPV ile sonuna kadar mücadele edin, tüm hayatınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı ve sigarayı mutlaka bırakın, genital siğillerden mutlaka en iyi şekilde kurtulun, kendinize bu konuda deneyimli bir doktor bulun ve en önemlisi HPV konusunda partnerinize asla fakat asla güvenmeyin… siz önlem alın..

İpekk-k

  • Newbie
  • *
  • İleti: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: HPV Pozitif Bir Kadının Hikayesi.. Uzun Fakat Mutlu Son
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2020, 04:31:06 ÖS »
Benim hikayem gibi zorlu bir süreç maalesef ben atlatamadım henüz. Darısı başıma, başımıza inşallah herkese acil şifalar.