*

masha

  • *
  • 43
    • Profili Görüntüle
Vulva kanseri Neden Olur, Sebepleri
« : Aralık 04, 2013, 09:57:33 ÖS »
HPV (Human papilloma virüs): HPV; cinsel yolla bulaşan, başta rahimağzı ve vulva kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklara zemin hazırlayan bir enfeksiyon.
 HPV enfeksiyonu genellikle kendiliğinden düzelse de, bazı durumlarda kansere dönüşen hücresel değişikliklere neden olabiliyor. Vulva kanserlerinin yüzde 50'si yüksek riskli HPV ile enfekte olan kişilerde görülüyor. HPV zemininde gelişen vulva kanserlerine, genç hasta grubunda daha fazla rastlanıyor.

 Sigara: HPV ile enfekte olan kişiler arasında, kanser gelişme riski sigara içenlerde daha fazla bulunuyor.


HIV (Human Immunodeficiency Virüs): HIV bağışıklık sistemini zayıflatarak HPV enfeksiyonlarına yatkınlığı arttırabiliyor.
Melanom: Vücudun diğer yerlerinde melanomu olan veya ailesinde melanom öyküsü olan kadınlarda, vulva melanomu gelişme riski daha fazla
 Vulvanın prekanseröz lezyonu: Vulvanın prekanseröz lezyonları, her zaman kansere dönüşmüyor; ancak az da olsa bir kısmı ilerleyerek vulva kanserine dönüşebiliyor. Bu nedenle vulvadaki lezyonların temizlenmesi öneriliyor.
 Diğer genital kanserler: Rahim ağzı kanseri görülen kadınlarda, vulva kanseri gelişme riski daha yüksek.
 Cilt problemleri: Vulva cildinin incelmesi ve kaşıntısı ile kendini belli eden liken skleroz gibi durumlar vulva kanseri riskini arttırıyor. Liken sklerozu olan kadınlarda, vulva kanseri görülme oranı yüzde 4 olarak biliniyor.