Gönderen Konu: Hpv Tedavisi Sonrası Bulaştırıcılık  (Okunma sayısı 5970 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
Hpv Tedavisi Sonrası Bulaştırıcılık
« : Mayıs 28, 2013, 12:51:26 ÖS »
Hpv Tedavisi Sonrası Bulaştırıcılık Devam eder Mi? HPV Riski  nedir

HPV Tedavisi Sonrası HPV virüsü geriler mi. Genital siğiller tekrarlar Mı? Bu, iki sonuca bağlıdır: başarılı tedavi ile HPV lezyonlarının  yani  genital siğillerin yok edilmesi  ve normal ciltte hala var olabilecek HPV virüsünün kişinin bağışıklık sistemi tarafından baskılanması.

Bir çok kişide  birkaç tedaviye rağmen dış genital siğillerde tam iyileşme olmaz. Bunun nedeni, çoğu tedavi şekilleri  HPV lezyonlarını tahrip etmekte, ancak çevreleyen normal ciltteki HPV'yi yok edememektedir. Kişinin bağışıklık sistemi, immunitesi  cevap veremez ve kalan HPV'yi baskılayamaz ise yeni lezyon oluşabilir. Bu lezyonların tekrarlama olasılığı yapılan tedavi şekline ve kişinin bağışıklığına göre  %5-65 arasında değişmektedir.

Genital bölge muayenelerinde  daha fazla HPV lezyonu saptanamaması ve takip eden birkaç ay boyunca yeni   genital siğil lezyon oluşmaması, bulaştırıcılık için gerekli olan yeterli HPV salgılanma şansını azaltır. Bir kişinin HPV virüsünü hiç veya kısmen partnerine bulaştırıp bulaştıramayacağını söylemek zor olsa da, lezyonsuz aylar geçtikçe bulaştırıcılık olasılığı sanılandan daha  çok azalmaktadır. HPV enfeksiyonu hikayesi olan bir kişinin bulaştırıcılığı konusunda  kesin olarak emin olunamadığından dolayı yeni bir ilişkiye başlarken kişinin  partneri için dürüst olması gerekir. Burada aynı zamanda, çoğu insan ömründe bu HPV virüse maruz kaldığını ve genel olarak büyük zarar görmediği gerçeği de bilinmelidir.

pamuk

  • Newbie
  • *
  • İleti: 24
    • Profili Görüntüle
HPV Riskleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2013, 10:42:20 ÖS »
iskli HPV Türleri;bölgeyi tutan 40 kadar HPV de kansere yol açmadaki rolüne göre yüksek risk ve düşük risk olarak adlandırılır.
Yüksek risk grubunda 13 HPV (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68) var dır.
Tip 16 ve 18 en sık saptanan yüksek risk HPV'ler olup % 71 serviks kanserinden sorumlu dur.
Cinsel Seksüel aktif kadınların %75'i hayatlarının bir döneminde HPV ile enfekte olmakta dırlar.