Gönderen Konu: Genital Siğil belirtisi Nedir  (Okunma sayısı 5189 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
Genital Siğil belirtisi Nedir
« : Mayıs 31, 2013, 12:35:00 ÖS »
Genital Siğil Belirtileri Nelerdir Genital siğil belirtisi hastaların büyük kısmında 1-6 ay içinde ortaya çıkar, genelde dış genital bölgede küçük siğiller  olarak görülür ve ortaya çıkar. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle  bazen hissedilebilir.Kondilomlar, Genital  Siğiller yumuşak, pembe-beyaz renkli, karnıbahar benzeri  yapılar ve oluşumlardır. Siğiller tek ya da grup halinde olabilirler ve zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içinde,makat çevresinde ağız ve boğazda da görülebilirler. Genital siğilde  ağrı olmaz, fakat ara sıra gnital bölgede kaşıntı ve yanma görülebilir. Kondilom Tedavisi olmadığı taktirde siğiller hiçbir değişikliğe uğramadan uzun bir süre kalabilir, acak bu davranışları oldukça nadirdir.  Genital siğiller genelde sürekli olarak büyüme ve yayılma eğilimleri vardır. Kondilom ile birlikte başka bir  cinsel ( herpes gibi) ve vajinal enfeksiyon  (mantar gibi)varsa bu büyüme daha hızlı olur.

mira

  • Jr. Member
  • **
  • İleti: 70
    • Profili Görüntüle
Genital siğil çeşitleri, hpv çeşitleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2013, 12:16:42 ÖS »

Genital siğil çeşitleri, hpv çeşitleri nelerdir;Human Papilloma virus  HPV 72 kapsomerden oluşan zarfsız bir DNA virüsü dur. İkozohedral 20 yüzlü  bir kapsül içinde çift sarmal DNA içerir.
HPV Ellibeş nm büyüklüğünde olan ve küçük sayılabilecek bir virüs tur. HPV Virüs partikülü ısıya dayanıklı olup, DNA içeriği 5.2 milyon dalton dur ve 8000 bazçiftinden oluşur.

Deri ve mukozalarda tespit edilen bu hpv virusun 200'den fazla tipi vardır ve bunların % 40'ı anogenital epitelde görülür, ve bir kısmı genital siğiller yapar.
Bunlar rahimağzı servikal kanser örneklerinde belirlenme oranlarına göre serviks kanseri gelişimi için yüksek riskli  ve düşük riskli olarak   olarak sınıflandırılmaktadırlar.

HPV Türleri, genital siğil virüsü çeşitleri;
 HPV tipi yüksek riskli olarak belirlenmiştir: HPV Tip  16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82
.
Üç HPV tipi ise 'olası yüksek riskli olarak kabul edilmektedir: HPV Tip 26,53,66