Gönderen Konu: Makatta siğil tedavisi, anal hpv tedavi yöntemleri  (Okunma sayısı 6427 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
Makatta siğil tedavisi, anal hpv tedavi yöntemleri
« : Temmuz 06, 2013, 03:54:16 ÖS »

Makat Siğili Anal Kondilom

 Makatta siği tedavisi nin özü  hpv kondilom olan alanları sağlıklı cilde kadar yok edilmesidir.
İlaçla HPV tedavi;verruku vulgariste kullanılan asidik ilaçlar la siğiler  kondilomlar yakılır. Çevre alanları yakabileceği için dikkatli kullanmak gerekir, derin yakamayacağı için etkisiz de  olabilir ve tekrarı çoktur,ayrıca barsağa ilerlemişlere etki edemez ve kullanılmamalıdır.
Kriyoterapi tedavisi;Çok düşük ısıyla yaklaşık  -60 derece  kondilomlar dondurularak yok edilir,etki sınırı net belirlenemeyeceği için beklenen den daha derin ve geniş doku hasarı olabilir. Barsağa ilerleyen lere uygulama zorluğu vardır.
yakma tedavisi- Koter Tedavisi Elektrokoter, Elektrik enerjisiyle kondilom yakılarak tedavi edilir ve en başarılı tedavi lerden biridir.
Sınırları en uygun şekilde yakılabilir.
Barsağa ilerleyenlerde dikkatli bir şekilde tedavi edilebilir
-Cerrahi olarak siğillerin alınması hpv  çıkarmak;en zahmetlisidir ve zor bir işlkemdir, kesilerek alınabilir yakma tedavisi,koterden daha başarısızdır.
Makatta siğil tedavisinde  en önemli konu takiplerin yapılmasıdır çünkü görülmiyecek kadar çok  küçük kondilom lar 2-4 haftada büyür ve çevreye bulaştırmaya başlar bu dönemde tekrar tedavi etmek gereklidir. HPV tedavi ye alınan hasta 1-6 ay kontrol edilmelidir.