İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - aytekin

Sayfa: [1]
1
Rahim ağzı yarası tedavisi nasıl yapılır;Rahim ağzı yarası tedavisinde yaranın yakılması -koterizasyon- , dondurulması  - kriyoterapi - ve lazer kullanılır.
 Rahim ağzı yarası tedavisinde  sık uygulanan yöntem yara dondurulmasıdır yani kriyoterapidir. Kriyoterapi, yara dondurma işlem kolay ve ağrısızdır. Rahim ağzı yarası tekrarlayabilir,  ileri safhada kötüye gidiş olmaması için yıllık pap smear testleri ihmal edilmemelidir.

2
Rahim Ağzı Kanseri / Rahim ağzı yarası kanser yapar mı
« : Haziran 01, 2014, 12:36:12 ÖÖ »
Rahim ağzı yarası rahim ağzında kanser ilişkisi nedir;Rahim ağzında yara olanlarda, bölgedeki hassas hücresel denge ve sınır bozulmuştur. Bölgede hücresel değişimler ve dönüşümler başlar ve uzun yıllar içerisinde kanser gelişebilir.
 Yara olan bu dokulardan  a tipik gelişme yani kanser öncüsü durumun ortaya çıkmasın dan kanser oluşumuna kadar geçen süre 10 yıl veya daha fazla sürebilir.  Bu nedenle erken tanı ve etkili bir tedavi çok önemlidir.

3
Rahim Ağzı Kanseri / HPV Rahim ağzında Yara Erozyon Yapar Mı
« : Haziran 01, 2014, 12:34:20 ÖÖ »
HPV rahim ağzında yara yapabilir.görülür. Genellikle cinsel yolla bulaşan hpv gibi hastalıklar sebep olur. Genellikle  rahim ağzının baktariyel enfeksiyonu sonucu oluşur. Doğumdan  sonra rahim ağzı  servikal yırtıklar, servikal polipler  servikal hipertro fi sıklıkla eşlik eder.
 Rahim ağzında yara, tedavi edilmeyen  akıntılar lokal tahriş geçirilmiş iltihaplı durumlar kürtaj,  normal doğum gibi nedenlerle gelişebilir.Rahim ağzı yarası  için vajinal tamponlar ve sık partner değiştirmekte suçlanan sebeplerdir.

4
Rahim Ağzı Yarası  yani Servikal erozyon mutlaka tedavi gerektiren bir durum değildir.

Rahim Ağzında  Yara izlendiğinde mutlaka smear testi yapılmalı ve başka bir patoloji olmadığı kesinleştirilmelidir.
Rahim Ağzı Yarası  tedavi edilmese bile kendiliğinden iyileşip eski haline dönebilecek bir durumdur. Rahim Ağzında Yara ya  sebep olabilecek bir neden varsa  bu nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir.

Rahim ağzında yara tedavisi   rahim ağzında yakma (koterizasyon) - dondurma (kriyoterapi) veya lazer gibi tedaviler uygulanabilir.

5
Rahim Ağzı Kanseri / Rahim ağzında yara belirtileri nelerdir
« : Haziran 01, 2014, 12:24:07 ÖÖ »
Rahim ağzı yarası belirtileri bulguları nedir;
Rahim ağzında yara çoğu kadında bir şikayete neden olmaz ve muayenede  doktor tarafından tesadüfen görülür.
 Bazı kadınlarda Rahim ağzında yara  fizyolojik şeffaf, sulu bir akıntıya neden olabilir.
Eğer vajinada  enfeksiyon varsa yeşil ve kötü kokulu akıntı da olabilir. Ayrıca Rahim ağzı yara bölgesi hassas bir doku olduğu için ilişki esnasında penisin tahriş etmesiyle ufak lekelenme tarzında kanamalar ve adet aralarında hafif lekelenmeler de olabilir.Gebelikte ve genç kızlarda ekstropiyon izlenmesi normal bir bulgudur.Rahim ağzında yara Doğum kontrol hapı kullananlarda daha sık oranda izlenebilir.

6
Smear Testi / Rahim ağzında yara neden oluşur
« : Haziran 01, 2014, 12:20:52 ÖÖ »
Rahim ağzı yarası neden oluşur? sebepleri etkenleri nedir.
Rahim ağzında yara veya rahim ağzı yarası terimleri günümüz de hastalar ve doktorlar arasında sık kullanılan bir terimlerdir.
Rahim ağzı yarasının çeşitli sebepleri olabilir o yüzden rahim ağzında yara sözü genel biri ifadedir.
 Rahim ağzında  bu farklı görüntüye sebep olabilecek patolojilerden en sık görüleni servikal ektropiyon dur
Rahim azğındaki içerideki silindirik hücre tabakası nın çeşitli nedenlerle normalde bulunması gereken sınırdan daha dışa doğru yerleşmesiyle bu kırmızı alan daha belirgin ve görünür hale gelir ve rahim ağzının dış yüzeyini kaplar. Bu duruma servikal erozyon  veya rahim azğında yara denir. Aslında burada herhangi bir yara veya patolojik durum yoktur sadece ,kanser veya kanser öncüsü bir durum değildir.

7
Smear Testi / Rahim Ağzında Yara Tedavisi
« : Haziran 01, 2014, 12:13:54 ÖÖ »
Rahim ağzı yarası tedavisi nasıl yapılır?
Rahim ağzında yara yakma tedavisi  yapılabildiği gibi yara dondurma tedavisi de tercih edilir.Rahim ağzı yara yakma  (yara koterizasyonu) ya da dondurma işlemi (yara kriyoterapi tedavisi), kelime olarak korkutucu gelse de, işlem süresi kısa, genellik le tamamen ağrısızdır günlük hayata kalındığı yerden devam edilebilir.
Doğum yapmamış olan kadınların  rahim ağzı yaralarına müdahalede tereddütleri çok sık olmaktadır. Ancak yapılan çalışmalar da ve edinilen tecrübeler de vajinal enfeksiyonlar  akıntılar  rahim ağzı yara ve hpv enfeksiyonları tedavi edildikten sonra spermlerin geçişi daha kolay olacağından gebe kalma olasılığı artmaktadır.

8
Smear Testi / Rahim Ağzı Yarası Tespiti, Muaynesi Nasıl yapılır
« : Haziran 01, 2014, 12:10:35 ÖÖ »
Rahim Ağzı Yarası Tespiti, Muayenesi Nasıl yapılır, hangi test yapılır?
Rahim ağzı yarası  tespit edildiği zaman, pap smear alınarak bir patolojinin veya hastalık varlığının taraması yapılmalıdır.
Rahim ağzı yarası eşlik eden vajinal akıntı var ise vajinal kültürler ile mevcut mikroorganizmaların  ve HPV virüsünün varlığı orataya konur.
Öncelikle vajinal enfeksiyonu ilaçla tedavi etmek, daha sonra sebat eden servikal erozyon- servikal yara, damarlanma artışı, kanamalı ghörüntü  gibi durumlarda smear de patoloji var ise kolposkopi ile gözlem sonrası rahim ağzından biyopsi alınarak, patoloji yok ise doğrudan servikal koterizasyon , rahim ağzındayara yakma tedavisi, kriyoterapi (rahim ağzında yara dondurma), rahim ağzında lazer işlemlerinden herhangi biri ile yara alanı ve oradaki tahribatlı hücreler ortadan kaldırılarak tedavi yapılmalıdır.

9
Smear Testi / Rahim Ağzında Yara
« : Haziran 01, 2014, 12:06:38 ÖÖ »
Rahim ağzında yara nedir;
Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar , HPV enfeksiyonu kronikleşerek, hem rahim ağzında kronik ve gittikçe büyüyen ve tedavisi gerektiren durumlara sebep olabilirler.
HPv enfeksiyonun rahim ağzı tahribatı yapması sonucu oluşan,  rahim ağzı yarası,servikal erozyon denen rahim ağzı yaralarıdır. Rahim ağzı yaraları veya rahim ağzında yara benzeri bulgular, serviks rahim ağzında hafif kırmızılıktan, geniş bir yaraya, bazen biyopsi ile farklı sonuçların alınabileceği rahim ağzı hastalıklarına ASCUS, CIN 1-CIN 2-CIN 1,rahim ağzı kanseri) kadar geniş bir alanda incelenir.

Sayfa: [1]