Gönderen Konu: HPV Bağışıklık Sistemi Güçlendirme  (Okunma sayısı 9211 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
HPV Bağışıklık Sistemi Güçlendirme
« : Mayıs 03, 2014, 02:38:09 ÖS »
HPV tedavisi sonrası ve sırasında destek amaçlı hpv bağışıklık sistemini güçlendirme beslenme şekli önemlidir.
Vücuda alınan  tüm besinler enerji için oksijenle yandığın da serbest radikal ler yani oksijen içeren son ürünler oluşmaktadır.

Oluşan serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında ciddi hasara neden olur. Unutulmamlıdır ki HPV bir DNA virüsü dür.
Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon vb.  nedeniyle de serbest radikaller artar ve vücuttakihücresel bağışıklığı bozar. Bu sebeple HPV li hastaların bunlardan uzak durması çok önemlidir.
 Radikallerde artış durumunda HPV ye bağlı kanser, Genital siğillerin çok tekrar etmesi, kondilomların yayılması   gibi sağlık sorunları oluşur.
 Bazıb esinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı  hızla savaşırlar.  Böylece HPV ye yardımcı olan Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkinin önlenmesi ve erkek ve kedında  etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan gıda tüketilmeli dir.

hpv_sitesi

  • Jr. Member
  • **
  • İleti: 55
    • Profili Görüntüle
HPV tedavisi Yeşil Çay
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2014, 12:51:03 ÖÖ »
YEŞİL ÇAY
Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin adıdır. . Bu çayın sağlık ile ilgili etkileri vardır, bir içecek olarak hazırlanabilir. Ya da  "özü" ilaç olarak kullanmak için yapraklarından yapılabilir. Yeşil çay zihinsel uyanıklığı ve düşünceyi geliştirmek için kullanılır.  Kusma, ishal, baş ağrısı, kemik kaybı ve solid tümör kanserleri,meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, güneş ışığına maruz kalma ile ilgili cilt kanseri ,mide kanseri, akciğer kanseri, solid tümörler ve cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserleri önlemek için, yeşil çay kullanılmaktadır. Bazı kadınlarda HPV; genital siğillere, serviksin anormal hücrelerin büyümesi (servikal displasia), ve servikal kansere neden olabilir, bunlarla mücadele için yeşil çay kullanılmaktadır. Yeşil çay aynı zamanda Crohn hastalığı, Parkinson hastalığı, kalp ve kan damarları hastalıkları, şeker hastalığı, düşük kan basıncı, kronik yorgunluk sendromu (CFS), diş çürükleri (çürük), böbrek taşları ve deri hasarı  için de  yeşil çay içmenin olumlu etkileri görülmüştür, Bazı insanlar kendi ciltleri için yeşil çay poşetleri uygulamakta, bu güneş yanığını yatıştırmaya ve güneşe maruz kalma nedeniyle cilt kanserini önlemeye yardımcı olmaktadır. Yeşil çay poşetleri  yorgun gözler ve baş ağrısı için bir kompres olarak, gözlerin altındaki şişlikleri  azaltmak için, bir diş çekimi sonrası  diş etlerindeki kanamayı durdurmak için kullanılır. Yeşil çay diş eti hastalığı için kullanılır. Yeşil çay  genital siğiller için merhem olarak kullanılmaktadır.  Siyah çay ile yeşil çayı karıştırmayın.  Siyah çay yeşil çay yapmak için kullanılan aynı bitki yapraklarından yapılır, Ancak farklı hazırlanırlar ve farklı tıbbi etkileri vardır. Yeşil çay hiç fermente değildir.  Siyah çay tam fermente edilir.

Ne kadar etkilidir?
Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı ,aşağıdaki ölçeğe göre bilimsel kanıtlara dayalı etkinlik oranlarını:Olasılıkla, Etkisiz, Etkisiz ve yetersiz Kanıt, Muhtemelen Etkisiz, Muhtemelen Etkin, Muhtemelen etkin , Etkili, şeklinde ayırmışır.Etkinlik derecelendirmesi YEŞİL ÇAY için  aşağıdaki gibidir:

 Olası etkili:
•   Genital siğiller .  Yeşil çay özü  içeren bir merhem (Veregen, Bradley İlaç): genital siğillerin tedavisi için FDA onaylıdır
•   Yeşil çay kafein içeriği nedeniyle  zihinsel uyanıklığı artırır, .

Nasıl Etkiler ?
Yeşil çayın yararlı kısımları yaprak, tomurcuk,  ve köküdür  . Yeşil çay fermente değildir ..Üretim işlemi sırasında, yeşil çayın polifenol olarak adlandırılan önemli molekülleri korunabiliyor. Polifenoller,enflamasyon ve şişmeyi önlemek, kemikler arasındaki kıkırdakları korumak ve eklem dejenerasyonunu azaltmaya yardımcı  olabilir. Ayrıca (HPV) enfeksiyonunun neden olduğu siğillerle mücadele etmek  ve serviks (servikal displazi) anormal hücrelerinin  büyümesini azaltmak mümkün gibi görünmektedir.  Yeşil çay % 2-% 4 kafein içermektedir.  Düşünce ve uyanıklığı  etkiler ve idrar çıkışı artar  Parkinson hastalığını önlemede önemli olan  beyin habercilerinin(nörotransmitter) işlevini geliştirmektedir.. Kafein ,beyindeki bazı kimyasalların(nörotransmitter) serbestlenmesini  artırarak sinir sistemi, kalp ve kas sistemi üzerinde olumlu etkiler   oluşturmaktadır. Antioksidanlar ve yeşil çay diğer maddeler kalp ve kan damarlarını korumaya yardımcı olabilir.

Güvenlik endişeleri var mı?
Yeşil çay içmek  çoğu yetişkin için ÇOK GÜVENLİDİR. Yeşil çay ekstresinin kısa süreli kullanımı ,çoğu insan için  MUHTEMELEN GÜVENLİDİR. . Bazı kişilerde, yeşil çay mide rahatsızlığı ve kabızlığa neden olabilir. Yeşil çay özlerinin nadir durumlarda karaciğer sorunlarına neden olduğu  bildirilmiştir. Çok fazla yeşil çay - örneğin günde  beş bardak içmek -  MUHTEMELEN GÜVENLİ DEĞİLDİR . Çünkü kafein yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler hafiften ciddiye doğru değişir ve baş ağrısı, sinirlilik, uyku sorunları, kusma, ishal, sinirlilik, düzensiz kalp atışı, titreme, mide yanması, baş dönmesi, kulak çınlaması, konvülziyon, gibi yan etkileri  içerebilir. Yeşil çay gıdalarla alındığında demir emilimini azaltıcı gibi görünüyor. Yeşil çayı çok yüksek dozlarda içmek aslında ölümcül olabilir. Yeşil çayda bulunan kafein için  ölümcül dozun  10-14 gram (kilogram başına 150-200 mg) olduğu tahmin edilmektedir. . Kafein  besinlerde bulunan miktarlarda çocuklarda  MUHTEMELEN GÜVENLİDİR.  Aşağıda açıklandığı gibi Yeşil çay, birçok ilaç ile etkileşime girer.


ÖZEL ÖNLEMLER VE UYARILAR:
Gebelik ve emzirme : Hamileyseniz veya emziriyorsanız, az miktarda yeşil çay  MUHTEMELEN GÜVENLİDİR . Bir günde 2 bardak yeşil çaydan  daha fazla içmeyin. Çayın bu miktarı yaklaşık 200 mg kafein içerir. Bu miktardan daha çok  tüketen gebelerde daha fazla düşük riski ve diğer olumsuz etkiler görülebilir. Kafein anne sütüne geçer ve emzirilen bebekleri  etkileyebilir. Eğer emzirmekte iseniz yeşil çayı aşırı miktarda tüketmeyin.  Anemi : Yeşil çay içmek anemiyi daha kötü hale getirebilir. Anksiyete bozuklukları : Yeşil çayda bulunan kafein ile anksiyete daha kötü hale gelebilir..  Kanama bozuklukları: Kafein kanama riskini artırabilir. Eğer bir kanama bozukluğu varsa yeşil çay içmeyin. Kalp Atımları : Kafein düzensiz kalp atışına neden olabilir. Diyabet : Kafein kan şekeri kontrolünü etkileyebilir. Eğer yeşil çay içiyorsanız ve şeker hastalığı varsa, dikkatli bir şekilde kan şekerini izlemek gerekir.. İshal . Yeşil çay kafein içerir. Yeşil çayda bulunan kafein, büyük miktarlarda alınırsa özellikle ishali kötüleştirebilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) : Yeşil çay kafein içerir. Yeşil çayda bulunan kafein, büyük miktarlarda alınırsa, özellikle ishali kötüleştirebilir ve IBS belirtileri daha da kötüye gidebilir. Glokom : yeşil çay içmekle göz içi basıncı artar. Artış 30 dakika içinde ortaya çıkar ve en az 90 dakika sürer. Yüksek tansiyon : Yeşil çayda bulunan kafein yüksek tansiyon olan kişilerde kan basıncını  artırabilir. . Ancak bu düzenli yeşil çay ya da kafein içeren diğer ürünler içen kişilerde ortaya çıkmamaktadır. Karaciğer hastalığı: Yeşil çay ekstresi takviyeleri karaciğer hasarı ile çeşitli durumlarda bağlantılı olmuştur:.Yeşil çay özleri karaciğer hastalığını daha da kötüleştirebilir. Zayıf kemikler (osteoporoz) : Yeşil çay içmek idrarla atılan kalsiyum miktarını artırabilir. Kafein günde en az 300 mg (yeşil çay yaklaşık 2-3 bardak) ile sınırlı olmalıdır. Kalsiyum takviyeleri alarak kafeinin neden  olduğu kalsiyum kaybını  telafi etmek mümkündür.

İlaçlarla etkileşimleri var mı?
ÇOK FAZLA :
Amfetamin
Bu amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemi hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Yeşil çayda bulunan kafein de sinir sistemi hızlandırmaktadır. Uyarıcı ilaçlar ile birlikte yeşil çay almak artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Kafein ile birlikte uyarıcı ilaç almaktan kaçının.

Kokain
Kokain gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemi hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Yeşil çayda bulunan kafein de sinir sistemi hızlandırmaktadır .Kafein ile birlikte uyarıcı ilaç almaktan kaçının.

Efedrin
Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Kafein ve efedrin  uyarıcı ilaçlardır. Efedrin ile birlikte yeşil çay alınırsa çok fazla sinir sistemi  uyarılması olur ve bazen ciddi yan etkiler ve kalp sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda kafein içeren ürünleri ve efedrin almayın.

ORTA:
Bu kombinasyonları alırken  dikkatli olun:

Adenozin (Adenocard)
Yeşil çay kafein içerir. Yeşil çayda bulunan kafein adenozinin (Adenocard) etkilerini engelleyebilir. Adenozin (Adenocard) genellikle kalp üzerinde bir test yapmak için doktorlar tarafından kullanılan bir maddedir .Buna kardiyak stres testi denir.  Bir kardiyak stres testi öncesi 24 saat önceden yeşil çay ya da diğer kafein içeren ürünlerin  alımını durdurun.

Antibiyotikler (kinolon antibiyotikler)
. Bazı antibiyotikler vücuttaki kafeinin parçalanma hızını düşürebilir. Yeşil çay ile birlikte bu antibiyotikler baş ağrısı, artmış kalp hızı gibi yan etki riskini artırabilir:  Siprofloksasin (Cipro), enoksasin (Penetrex), norfloksasin (Chibroxin, Noroxin), sparfloksasin (Zagam), trovafloksasin (Trovan) ve grepafloxacin (Raxar).

Doğum kontrol hapları (Gebeliği önleyici ilaçlar)
. Doğum kontrol hapları vücutta  kafein parçalanma hızını azaltabilir. Doğum kontrol hapları ile birlikte yeşil çay alarak , baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilirsiniz: Etinil östradiol ve levonorgestrel (Triphasil), etinil östradiol ve noretindron (Orto-Novum ) ve diğerleri.

Bortezomib (Velcade)
Bortezomib (Velcade) bazı kanser türlerinde kullanılır. Yeşil çay bortezomib (Velcade) ile etkileşime girer ve bazı kanser türlerinin  tedavisinde etkinliğini düşürebilir. Eğer bortezomib alırsanız (Velcade) yeşil çay ürünleri almaktan kaçının.

Simetidin (Tagamet)
Yeşil çay kafein içerir. . Simetidin (Tagamet) vücudunuzun  kafein parçalanma hızını azaltabilir. Yeşil çay ile birlikte simetidin (Tagamet) alarak , baş ağrısı, hızlı kalp atışı, ve diğerleri dahil olmak üzere kafein yan etkileri şansını artırabilir.

Klozapin (Leponex)
Yeşil çayda bulunan kafein vücudun klozapin (Leponex'in) parçalanma hızını azaltmaktadır.Klozapin (Leponex) ile birlikte yeşil çay alarak klozapin (Leponex'in) etkileri ve yan etkileri artabilir.

Dipiridamol (Persantine)
Yeşil çay kafein içerir. Yeşil çayda bulunan kafein dipiridamolün (Persantine) etkilerini engelleyebilir. Dipiridamol (Persantine) genellikle kardiyak stres testi denilen kalp üzerinde test yapmak için doktorlar tarafından kullanılır. En az 24 saat önce yeşil çay ya da diğer kafein içeren ürünlerin içimini durdurun.

Disulfiram (Antabuse)
. Disulfiram (Antabuse), vücutta kafein parçalanma  hızını  azaltabilir. Disulfiram (Antabuse) ile birlikte yeşil çay (kafein içerir) alarak , hiperaktivite, sinirlilik, ve diğerleri dahil olmak üzere kafein etkileri ve yan etkileri, artabilir.

Östrojenler
Östrojenler vücudun kafein parçalanma hızını azaltabilir. Östrojen hapları ve yeşil çay içme  baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilir. Eğer östrojen hapları alınacak ise, kafein alımını sınırlamak gerekir: konjuge östrojen (Premarin), etinil östradiol, östradiol, ve diğerleri.

Fluvoksamin (Luvox)
 Fluvoksamin (Luvox) vücudun  kafein parçalanma hızını azaltabilir. Fluvoksamin (Luvox) ile birlikte yeşil çay alınması vücutta çok fazla kafeinin neden olduğu kafein etkilerine ve yan etkilerine  neden olabilir

Lityum
 Yeşil çayda bulunan kafein vücudunuzdaki lityumun vücuttan atılım  hızını artırabilir. . Kafeini  lityum alırken çok hızlı bırakırsanız , bu durdurma lityumun yan etkilerini artırabilir.

Astım için kullanılan ilaçlar (Beta-adrenerjik agonistler)
Yeşil çay kafein içerir. Kafein kalp atım  hızını artırır. Astım için alınan bazı ilaçlar da  benzer etki gösterir Astım için alınan bazı ilaçlar ile birlikte kafein alınması  kalp sorunlarına neden olabilir. astım için alınan bu ilaçlar: (Proventil, Ventolin, Volmax) albuterol dahil, metaproterenol (Alupent), terbutalin (Bricanyl, Brethine) ve isoproterenol (Isuprel).

Karaciğer zarar verebilecek ilaçlar (hepatotoksik ilaçlar)
Yeşil çay özleri karaciğere zararlı olabilir. Ayrıca karaciğere zarar verebilecek ilaçlar ile birlikte yeşil çay özleri alınması karaciğer hasarı riskini artırabilir. Eğer karaciğere zarar verebilecek bir ilaç alıyorsanız yeşil çay özleri almayın. Karaciğere zarar verebilecek bazı ilaçlar: asetaminofen (Tylenol ve diğerleri), amiodaron (Cordarone), karbamazepin (Tegretol), izoniazid (INH), metotreksat (Rheumatrex), metildopa (Aldomet), flukonazol (Diflucan), itrakonazol (Sporanox), eritromisin (eritromisin, Ilosone, diğerleri), fenitoin (Dilantin), lovastatin (Mevacor), pravastatin (Pravachol), simvastatin (Zocor), ve diğerleri .

Kan pıhtılaşması için kullanılan ilaçlar (Antitrombosit / Antikoagülan ilaçlar)
Yeşil çay kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ayrıca morarma ve kanama şansını artırabilir yeşil çay ile şu ilaçları almak morarma ve kanama şansını artırabilir: Ardeparin (Normiflo), aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, diğerleri), dipiridamol (Persantine içeren ), ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri), dalteparin (Fragmin), enoksaparin (Lovenox), heparin, tiklopidin (Ticlid), warfarin (Coumadin), ve diğerleri.

Kanser (Boronik asit bazlı proteazom inhibitörleri) tedavisinde kullanılan ilaçlar
Yeşil çayın kanser (borik asit bazlı proteozom inhibitörleri) tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar ile etkileşimi olabilir. Bu bazı kanser türleri tedavisinde bu ilaçların etkinliğini azaltabilir. Eğer kanser için bu ilaçlardan birini alırsanız, yeşil çay ürünleri almaktan kaçının. Bu ilaçların bazıları bortezomib (Velcade) içerir.

Nikotin
Nikotin gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemini hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirir ve kalp atış hızınızı ve kan basıncını artırabilir. Yeşil çayda bulunan kafein de sinir sistemini hızlandırmaktadır .Kafein ile birlikte uyarıcı ilaç almaktan kaçının
Pentobarbital (Nembutal)
Yeşil çayda bulunan kafeinin uyarıcı etkileri ile pentobarbitalin uyku üreten etkilerini (Nembutal) engelleyebilirsiniz.

Phenylpropanolamine
Bunun gibi uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemini hızlandırarak, uyarıcı ilaçlar sizi gergin hissettirir ve kalp atış hızınızı ve kan basıncını artırabilir. Yeşil çayda bulunan kafein de sinir sistemini hızlandırmaktadır .Kafein ile birlikte uyarıcı ilaç almaktan kaçının

Riluzole (Rilutek)
.Yeşil çay içmek vücudun riluzole (Rilutek) parçalama hızını azaltır ve riluzole etkileri ve yan etkilerini artırabilir.

Teofilin
Yeşil çay kafein içerir. Kafein teofiline benzer şekilde çalışır.. Teofilin ile birlikte yeşil çay alınması teofilinin etkileri ve yan etkilerini artırabilir.

Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)
. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) vücutta kafeının atılma hızını azaltabilir. Yeşil çay ve verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) beraber  alarak huzursuzluk ,baş ağrısı ve artmış kalp atışı dahil olmak üzere kafeinin  yan etki riskini artırabilir.

Warfarin (Coumadin)
Warfarin (Coumadin) kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılır. Yeşil çay büyük miktarlarda warfarin (Coumadin) etkinliğini azalttığı  bildirilmiştir. Warfarin (Coumadin) etkinliğini azaltılması pıhtılaşma riskini artırabilir. Bu etkileşimin nedeni belli değildir.  Warfarin dozunun (Coumadin) değiştirilmesi gerekebilir.

DÜŞÜK:
Bu kombinasyonlar  ile dikkatli olun:

Alkol
Alkol vücutta kafeinin parçalanma hızını azaltabilir. Alkol ile birlikte yeşil çay alarak huzursuzluk, baş ağrısı, ve hızlı kalp atışı dahil olmak üzere kafein yan etkileri çok fazla artabilir.

Flukonazol (Diflucan)
Yeşil çay kafein içerir. . Flukonazol (Diflucan) vücutta kafeinin  atılma hızını azaltmaktadır . Yeşil çay ile birlikte flukonazol (Diflucan) almak  sinirlilik, anksiyete ve uykusuzluk gibi yan etki riskini artırabilir.

Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Yeşil çay kafein içerir. Kafeinin kan şekeri  üzerine etkileri konusunda çelişkili kanıtlar vardır. Diyabet ilaçları düşük kan şekeri için kullanılır. Bazı şeker  ilaçları ile alınan kafein  bu  ilaçların etkinliğini azaltabilir. Kan şekerini bu durumda dikkatli  izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekebilir. Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar glimepirid (Amaryl), gliburid (DiaBeta, Glynase STAB, Micronase), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) dahil glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase), ve diğerleri.

Meksiletin (Mexitil)
Yeşil çay kafein içerir.  Meksiletin (Mexitil) vücuttaki kafeinin parçalanma hızını azaltabilir. Yeşil çay ile birlikte Meksiletin (Mexitil) alarak kafein etkileri artabilir.

Terbinafin (Lamisil)
 Terbinafin (Lamisil), vücudun kafeinden kurulma hızını azaltabilir. Terbinafin (Lamisil) ile birlikte yeşil çay alarak huzursuzluk, baş ağrısı, artmış kalp atışı ve diğer etkileri de dahil olmak üzere kafeinin yan etki riskini artırabilir.


Otlar  ile etkileşimi var mı?
Turunç
Bu yeşil çay gibi kafein veya kafein içeren otlar ile birlikte kullanılan turunç sağlıklı kişilerde kan basıncı ve kalp hızı artırabilir. Bu kalp ve kan damarlarına zarar verebilir.

Kafein içeren otlar
Yeşil çay kafein içerir. Kafein içeren diğer bitkiler ve besin takviyeleri ile birlikte yeşil çay kullanmak kafeinin etkilerini artırır ve aynı zamanda istenmeyen yan etkileri olabilir. Kafein içeren bazı doğal ürünler :kahve, siyah çay, Oolong çayı, guarana, , gotu kola, ve diğerleri sayılabilir.

Kreatin
Kafein ile kreatin beraber  kullanmak felç riskini artırır ,Bir atlet bu nedenle  felç geçirdi.

Ephedra (Ma Huang)
Efedra ile yeşil çay almayın. Yeşil çayda bulunan kafein efedra etkilerini artırabilir. Kafein ile efedra kullanarak hipertansiyon, kalp krizi, felç, nöbet ve ölüm gibi  hayatı tehdit eden  koşulları artırabilir.

Folik asit
Yeşil çay , folik asit aktivitesini azaltabilir

Karaciğer zarar verebilecek otlar ve ek
. Karaciğer zarar verebilecek diğer otlar veya takviyeleri ile yeşil çay özleri almak karaciğere zarar riskini artırabilir. Karaciğeri etkileyebilecek bu  ürünler: piskopos ot, hodan, chaparral, ayı üzümü, ve diğerleri sayılabilir.

Demir
Yeşil çay demir takviyeleri emilimini azaltabilir. Çoğu insan için, bu etki sağlık bir fark yaratmak için yeterli olmayacaktır. Ama kendi sisteminde yeterli demir olmayan kişiler bu etkileşimi azaltmak için yemek yerine öğün aralarında yeşil çay içerlerse  akıllıca olacaktır.


Gıdalar ile etkileşim var mı?

Demir
Yeşil çay besinlerde demir emilimini azaltmaktadır

Süt
Çaya süt ekleme kalp ve kan damarları için çayın faydalarını azaltıcı gibi görünüyor. Süt antioksidan emilimini engelleyebilir. Ama bu tartışmalıdır. Daha fazla araştırma bu etkileşimin gerçekten ne kadar önemli olduğunu öğrenmek için gereklidir.


Ne doz kullanılır?
Aşağıdaki dozlar bilimsel araştırmalarda  incelenmiştir:

 İçecek olarak: Yeşil çay dozları genellikle günde 1-10 bardak arasında değişebilir. Yeşil çay için yaygın olarak kullanılan doz, aktif maddeleri olan polifenolü  240-320 mg içeren, günde yaklaşık 3 bardaktır. Genellikle Asya ülkelerinde tüketilen miktar esas alınmaktadır. Çay yapmak için,  bir bardak kaynar suda  1 çay kaşığı (8 gram) çay yaprağı kullanın.

Baş ağrısı ya da zihinsel uyanıklığı geri yüklemek için:   kafein 250 mg/gün , ya da günde  yaklaşık 3 bardak çay  için.
Düşünce geliştirmek için:  Kafein 60 mg, ya da yaklaşık bir fincan  çay bunu sağlar.
Kolesterol azaltmak için: Günde 10 veya daha fazla bardak içmenin azalmış kolesterol düzeyleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Teaflavinle zenginleştirilmiş yeşil çay ekstresi, 12 hafta boyunca günde 375 mg, aynı zamanda kolesterolü düşürmek için kullanılmaktadır.
Human papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu için : 8-12 hafta süreyle yeşil çay ekstresi, günde 200 mg tek başına ya da topikal yeşil çay merhem ile kombinasyon halinde.
Parkinson hastalığını önlemek için:
Günlük kafein (yeşil çay yaklaşık 1-3 bardak) 124-208 mg lık tüketimi ile risk önemli ölçüde azalmaktadır
Kadınlarda: daha ılımlı kafein tüketimi günde yaklaşık 1-3 bardak ile  eşdeğer, iyi gibi görünüyor.
CİLT İÇİN UYGULANAN  FORMLAR
•   Yeşil çay merhem tek başına ya da 8-12 hafta boyunca haftada iki kere ağızdan yeşil çay ekstresi, ile kombinasyon halinde: serviks insan papilloma virüsü (HPV), enfeksiyonları için.
•   Genital siğiller için: 15% kunecatechins sağlayan özel bir yeşil çay ekstresi merhem (Veregen, Bradley Pharma.)  16 hafta  kullanılmaktadır   Siğiller için günde üç defa kullanılmaktadır

Alıntıdır....