Gönderen Konu: Vulva Kanseri Ve HPV  (Okunma sayısı 5512 defa)

hpv

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • İleti: 22
  • Profili Görüntüle
Vulva Kanseri Ve HPV
« : Temmuz 09, 2013, 03:50:07 ÖS »
HPV kadında rahim ağzı kanseri yapabildiği gibi vajina ve vulvada da kanser yapabilmektedir.
Vulva kanseri kadın genital  bölge kanserleri içerisinde oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. En sık görülen cinsel geçişli hastalık tipi olan human papilloma virüs -HPV- enfeksiyonunun serviks kanseri başta olmak üzere ano genital kanserlerin çoğunda etken olduğu bilinmektedir.
Vulva kanserlerinin % 40'ından HPV virüsü sorumlu tutulmaktadır. Kadınlar arasında virüs görülme oranı epey yüksek olmasına rağmen hpv enfekte olan her kadında mutlaka kanser gelişmemektedir.
HPV ile bağlantılı gelişen vulva kanserleri ndeki kanser öncesi süreç net değildir. Özellikle düşük riskli HPV tipleri ile oluşturulan genital siğiller ile sık olarak karşılaşılan bu bölgede onkojenik virüsler in kanser oluşturabilmesi için bir takım ek  yardımcı faktörlerin de bulunması gerekmektedir.
VİN olarak ismlendirilen (  VİN1,VİN2,VİN3 )Vulvar intraepitelial neoplazi, sigara kullanımı, immün sistemin durumu, sosyo ekonomik faktörler ve önceden mevcut olan bu virüsün neden olduğu başka bir ano genital kanser öyküsü gibi etiyolojik faktörler, HPV ile ilişkili vulva kanserinde önemli çok rol oynamaktadır.

rotonda

 • Newbie
 • *
 • İleti: 46
  • Profili Görüntüle
Vulva Kanseri belirtileri ve HPV Cinsel kanser yapar mı
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2013, 05:54:07 ÖS »
Vulva anatomisi; Vulva   dış genital organlara verilen isimdir .
Vulva kansei, Vajina kanserinden biraz daha sık olmakla birlikte yine de nadir görülen bir çeşit cinsel  genital kanserdir.
Vulvada kanser oluşumu görülme yaşı 40-50 yaşlar ve 70 yaşlar olmak üzere 2 yaş grubunda özellikle  pik yapar. Genç yaşta görülenler rahim ağzı  kanserine benzer şekilde HPV virus ile ilişkilidir.
 İleri yaşta görülenler dış genital organ kenseri HPV ile bağlantılı değildir. Bu olgularda daha çok çevresel irritanların ve çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülmektedir.

Vulva kanseri belirtisi nedir;Vulva kanserinin en önemli belirtilerinden biri kaşıntıdır ve tedaviye dirençli olan kaşıntı durumunda yaşlı hastalarda  biyopsi almak gereklidir. Cinsel kanser belirtisi oalarak bunun dışında vulvada renk değişiklikleri ve kızarıklık, ülser, kitle gibi çeşitli cilt lezyonları görülebilir.
Vulva kanseri kesin tanı biyopsi ile konulduğundan vulvada görülen tüm şüpheli durumlarda biyopsi almak tanı koydurucudur.

Vulva kanserinin yarısında erken evrede tanı konabilir.
 Vulva kanseri tedavisi cerrahidir. Erken evre yakalandığında tedavi şansı %90 ları bulabilir. Ameliyat sırasında tümörle birlikte çevre doku ve lenf bezleri çıkarılır. İleri evrelerde genital cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir.
« Son Düzenleme: Temmuz 09, 2013, 06:03:53 ÖS Gönderen: hpv »