Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Erkekte HPV / Ynt: Bir HPV'li daha aranızda
« Son İleti Gönderen: plutoc Mayıs 21, 2020, 09:06:48 ÖÖ »
Merhaba, en son 20 şubatta bir güncelleme yapmışım yani 3 ay olmuş. Herhangi bir tekrarlama ile karşılaşmadım. daha önce de bahsettiğim gibi cildimin verdiği reaksiyondan sonra Aldara krem kullanımını durdurmuştum daha sonra da kullanmadım tekrar. AHCC ulaşımı sıkıntılı olduğundan iki aydır bunu da kullanmıyorum. Propolis, zerdecal ve zencefil kapsulleri kullanmaya devam ediyorum. Tüm bu desteklerin HPV'nin vucuttan temizlenmesiyle ilişkisi var demek de yok demek de mumkun değil cunku bu ilişkileri tespit etmek icin uzun yıllar kapsamlı testlerin deneylerin yapılması lazım dolayısıyla faydalı oladabilir de olmayadabilir de ya da plasebo etkisi de yaratıyor olabilir. Ancak bu güncellemede vurgulamak istediğim konu şu olacak, Ocak ayında kondilomları aldırmadan once tam bir kan tahlili yaptırmıştım daha sonra nisan basında bir tahlil daha yaptırdım ve bu ikisi arasında ozellikle kanda bağısıklıkla ve savunma mekanizmasıyla ilgili değerlerde yine normal sınırların içinde kalmak sartıyla dikkat ceken bir değişim olduğunu (olumlu) gördüm. Simdi bu değişim AHCC ile propolis,zerdecal,zencefille ya da sigarayı bırakmamla ilgili olabilir veya bunların hepsiyle de ilişkili olabilir. Ancak bu desteklerin hicbiriyle HPV ile mucadele arasında birebir ilişki kurma imkanımız olmasa da en azından vucudun kendini savunma mekanimasını güclendirdiğini ve boylece bu mucadelenin daha etkili verildiğini soyleyebilirim diye dusunuyorum.
Simdi burayı okuyan ve HPV ile yeni tanışmış veya mucadelesi devam eden arkadaşlara sunları soylemek istiyorum. Canınızı sıkmayın lütfen bu konuyu internette arattığınızda hayatınızın kaydığını alt üst olduğunu zannediyorsunuz ve büyük bir umutsuzluk kaplıyor sizi, umutsuz olmayın bu da diğer rahatsızlıklar gibi bir rahatsızlık ve diğer hersey gibi insan deneyiminin bir parcası. Kendinize dikkat edin vucudunuza bakın bağısıklığınızı destekleyin gerisini icinizde siz farketmeden her gün bir cok mikropla bakteriyle virusle savasan hücrelerinize bırakın.
Su an daha fazla soyleyebileceğim birsey yok ara sıra yine guncelleme yaparım
2
Genital Siğil Tedavisi / Ynt: aldara genital siğil tedavisinde ne kadar başarılı
« Son İleti Gönderen: Atlattım_25 Nisan 25, 2020, 01:11:19 ÖÖ »
Merhaba nasıl ve nerden başlasam bilemiyorum.. ben hpv sırf başkalarına faydam olsun diye buraya kaydolup yazmak istedim umarım size yardımcı olurum . Benim meslek icabı  sağlık çalışanı arkadaşlarım var ,genital siğillerimi fark edince cilt dr u arkadaşıma gösterdim(ki çok utandım dr a gitme fikrim yoktu utangaçlığım ve cahilliğimden) daha sonra bana oo çok dağılmış dedi ve çok üzüldüm.sana söylediğim ilaçları al geçmezse dondurucaz dedi. daha sonra söylediklerini aldım 1.si Strath tablet (bağışıklık sistemini güçlendirmek için) 2.si aldara cikt bağışıklığını güçlendirmek için. Strath yerine farklı hap alsam mı diye sordum çünkü çok pahalı geldi. Bana bunu almazsan başka bişey alma dedi . Ben de korkudan ikisini de aldım . Ayrıca düzenli olucaksan vaktinde kullanıcaksan al dedi. Düzenli bir şekilde aldarayı uyguladım (ptesi,çarş,ctesi). Günde 2 defa aç karnına strath tablet. Haftada 2defa pilates yaptım(2 yıldır aralıksız yapıyorum). Evet bir ara aile büyüğümüz vefat etti tam düzelmeye başlamışken siğiller çok arttı ve ben arkadaşımdan gizli verrutol alıp sürdüm. Ve cildim çok kötü oldu ama siğiller azaldı daha sonra orda tahriş olduğunu söyledim ki aldara da tahriş ediyor. Hametan kullanmamı söyledi sürdükten sonra rahatladım. Hazır siğiller azken tedaviye devam ettim .2 kutu aldara ve 3 kutu strath 40lık bitirdim ve son ay siğil duaları+incir sütü sürdüm ve en önemlisi sigarayı bıraktım. Evet 2 aydır siğiliö yok ne olur nolmaz korkudan stratha devam ediyorum pahalı gelse bile.. ben size yardımcı olmak istedim her şey çok düzenliydi ilaçları ara vermeden kullandım ve sporumu aksatmadım :) evet savaşım ne bir eksik ne bir fazla ile anlattım :)arkadaşımın dediği şey siğiller geçtikten sonraki 3 ay çok önemli sakın üzülme dedi. Tam 3 ay uğraştım daha sonra çıkmadığından emin olunca nasıl atlattığımı paylaşmak istedim :) sağlıkla kalın sürekli internetten okuyup kendinizi üzmeyin ben çok üzdüm ama çok şükür atlattım sigaranızdan vaz geçin...
3
Rahim Ağzı Kanseri / genital siğil aşısı nedir
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 10:01:44 ÖS »
Bu aşının etkili olması için ne zaman yapılmalı ve ne kadar koruyucudur?
Dünyada ve ülkemizde şu anda kullanımda olan 2 HPV aşısı bulunmaktadır. İkili ve dörtlü aşı. Dörtlü aşı HPV'nin rahim ağzı kanserine en sık yol açan iki tipi (Tip 16 ve 18)
ve genital siğillere yol açan iki tipi (6 ve 11) karşısında korunda sağlanmaktadır. İkili aşı ise servix kanserine en sık yol açan tipler olan HPV 16 ve HPV 18'e karşı koruma sağlamaktadır.
Aşı ne zaman yapılmalı?
Yapılan ilk çalışmalardan elde edilen verilere göre HPV aşısı 9-26 yaş grubundaki genç kız ve kadınlara yapılabilmekteyken artık üst sınır kalkmış durumda olup 9 yaştan itibaren 50 yaşlara kadar çocuk , genç kız ve kadınlara yapılmaktadır.. Erken yaşta yapılmaya başlanmasının nedeni hem çocukluk yaş grubunda bağışıklık sisteminin daha aktif olması hem de çocuklarımızın hastalıkla karşılaşma riskinden ve evlenme çağlarından önce bu virüse karşı bağışık kılınmasının amaçlanmasıdır.
HPV'ye karşı ne yapılmalı?
2 adım atılmalıdır: Birincisi aşı olunmalı ve ikincisi, yılda bir düzenli pap-smear taramasından geçilmelidir.
Aşı yapılmadan önce herhangi bir test yapılmasına gerek var mıdır?
Hayır. Aşı herkese, ilk görüldüğü anda , harhangi bir test yapılmaksızın yapılabilmektedir.
Aşıların tedavi edici etkisi var mıdır?
Hayır . bir tedavi henüz yok, ancak bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir. Şu an virüsü sadece kişinin kendi bağışıklığının yenebileceğini biliyoruz.
Aşı yapıldıktan sonra da smear testi yaptırmaya devam edilmeli midir?
Evet. ' sebebi var: Birincisi aşı yapıldığı anda kişide zaten önceden aldığı virüsler olabilir ve aşının tedavi edici etkisi olmadığı için bu virüs hücre değişiklikleri yapmaya devam edebilir. İkincisi ise aşıların kapsamadığı tiplere karşı taramanın devam etmesi gerekliliğidir.
.
4
Rahim Ağzı Kanseri / Kanser Aşısı. korunun, önlem alın
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:59:59 ÖS »
HPV 'den toplum olarak nasıl korunabiliriz?
Virusun bulaşmasını kızamık, suçiçeği, grip gibi hastalıklarda olduğu gibi bağışıklık sistemi yoluyla ,vücuda virüs girse bile onu savunma sistemimizde yok ederek önlemek, modern "koruyucu tıp" yaklaşımıdır.Bu yaklaşım ise aşı ile mümkündür.HPV' aşısı son on yılın en önemli toplum sağlığı ve kanserle mücadele çabalarının başında gelmektedir.
5
Rahim Ağzı Kanseri / HPV hayatınızı riske atmayın..Dikkat Kanser riski
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:58:31 ÖS »
Rahim Ağzı Kanseri nedir?
Rahim ağzı kanseri kadın üreme organlarından rahmin hazneye açılış kısmı (serviks)ndan gelişen bir kanser türüdür. Bu kanser türü kadın sağlığı üzerinde kötü sonuçlara sahiptir. Ancak bu kadar kötü bir kanser türü olmasına rağmen, kansere dönüşen öncül hastalıkları ve ara evreleri olması (CIN 1, CIN 2 ve CIN 3) ve bunların kansere dönüşmeden teşhis ve tedavisinin mümkün olması da hatırlanmalıdır. Rahim ağzı kanseri her yıl 500.000'den fazla kadında görülmektedir. Rahim ağzı kanseri tüm dünya kadınları arasında meme ve endometrium kanserinden sonra görülen en sık 3. kanser türüdür. 250.000 kadın her yıl bu hastalık nedenıyle hayatını kaybetmektedir. Bu her 2 dakikada 1 kadının rahim ağzı kanserine bağlı hayatını kaybettiğini göstermektedir.
Rahim Ağzı Kanserinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Kansere dönüşmeden erken dönemde yakalanması pap-smear testiyle mümkündür. Bu yüzden, bütün kadınlara yılda bir defa smear testi önerilmektedir. Bu erken kanser öncülü hastalıkların cerrahi tedavileri bilinmekte ve uygulanmaktadır.
Sigaranın kansere neden olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda sigara içmenin, akciğer kanseri riskini içmeyenlere göre 10 kat arttırdığı tahmin edilmektedir. Yüksek riskli HPV tipleriyle karşılaşan bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının ise HPV'den korunan kadınlara göre 300 ile 400 kat arttığı tahmin edilmektedir.
Rahim ağzı kanseri kimleri tehdit etmektedir?
Rahim ağzı kanseri görülme sıklığı ve yaşı olarak orta yaş üstü kadınlarda daha sıktır. Ancak bu sıklık kanserin ortaya çıkıp belirti vermeye başladığı yılları göstermektedir. Hastalığın başlangıcı daha önceki yıllara gitmekte gelişimi uzun süreler almaktadır. Gelişim ve yayılma süreci için sabit bir zaman olmayıp bu hastalar arasında değişkenlik gösterir.
6
Güvenli Cinsellik / Kolposkopi bakirelere yapılır mı
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:55:49 ÖS »
Yapılmaz, rahim ağzında hücre değişiliği var ise smear alınabilenen hastalara yapılırBu sebep dolayısı ile HPV virusu ve meydana getirdiği oluşumlar tespit edildiğinde mutlaka tedavi edilmeli ve ya hastalar doğru bir şekilde yakından takip edilip smear testi ve gerektiğinde kolposkopik incelemeleri yapılmalıdır. Şu da bir gerçektir ki, HPV virusunun bir sonucu olan genital siğil (kondilom) varlığında bu virusun bulaştırıcılığı çok fazladır ve bu kondilomların tedavisi yada yok edilmesi ile virus çoğu kez bulaştırıcılığı azalarak nekahat dönemine girer.
 

7
Güvenli Cinsellik / HPV virüsü genetik yapısı nasıl
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:53:58 ÖS »
Normalde enfekte ettiği hücrelerde ektra kromzomal (epizom) olarak bulunan HPV DNA nın konak genomuna integre olmasıyla maliğin transformasyon gerçeleşir. İntegrasyon sırasında normalde viral onkogenleri inaktive eden E2 ORF nin yapısı bozulur ve viral onkoproteinler olan E6 ve E7 aktive olur. E6 nın tümör süpresör gen ürünü olan p53 ve E7 nin diğer bir insan tümör süpresör gen ürünü retinoblastoma(Rb)’yı inaktive ederek karsinogenezisin ilk adımını başlatır.
8
Güvenli Cinsellik / HPV tekrar tekrar bulaşır
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:52:51 ÖS »
Çoğu kişi enfekte bir kişi ile seksüel temastan sonra yıllar geçse bile herhangi bir sağlık problemi göstermeden HPV taşıyabilir ve enfekte olduğunun veya partnerine virus geçirdiğinin farkında olmayabilir. Aynı anda birden fazla HPV tipi ile enfekte olmak mümkündür.
9
Güvenli Cinsellik / hpv cinsel hayatı etkiler mı
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:52:01 ÖS »
Kıırk (40)’tan fazla genotipi ise genital bölgede enfeksiyon yapar ve bunlara da genital HPV adı verilir.
Yakın temas (deriden deriye) ya da cinsel temas (vaginal, oral, anal) yoluyla bulaşabilen genital HPV  penis veya anüs ve çevresindeki (anogenital bölgedeki) deri ve mukozalarda  enfeksiyon oluşturur . Cinsel aktif insanların çoğu yaşamlarının bir döneminde bu genital HPV tiplerinden biri ya da bir kaçı ile karşılaşabilir. Bulaştırıcılık aktif genital lezyonların varlığında daha yüksektir. Genital HPV tipler aynı zamanda ağız ve boğazda da bulunabilir. Aslında HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen kontamine eşyalardan, genel tuvalet, duş gibi hijyenik olmayan ortamlardan bulaşabildiği ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği de bildirilmektedir.
10
HPV ve Yardım / HPV aşısı öncesi mutlaka hpv testi gerek mi
« Son İleti Gönderen: drsahin Nisan 13, 2020, 09:48:50 ÖS »
Aşı öncesi hastaların hangi virüs tipleri ile daha önceden karşılaştığını gösteren bir test yapılmamaktadır. Hasta aşı sırasında kanser öncesi bir lezyona sahip olabilir veya aşı sonrasında aşının bulundurmadığı bir virüs tipi ile enfekte olabilir. Bu yüzden aşı sonrası smear bakılmaya devam edilmelidir. Aşı aynı zamanda tedavi gerektiren yaraların tedavi sonrası nüks etme olasılığını azaltır.
Amaç kanser yapması muhtemel olan tüm virüs tiplerine karşı koruyuculuk sağlamaktır.Aşıdan maksimum etkinliği elde edebilmek için önerilen doz 0-2 ve 6. aylarda yapılmak üzere 3 doz şeklindedir.Yaş aralığı ise mümkünse seksüel ilişki öncesi olmak üzere 11-12 yaş kız ve erkek çocukları; ancak seksüel ilişki söz konusu olsa da 9-26 yaş kadınlara HPV testi yapılmaksızın üç doz halinde yapılabilir. Ayrıca 43 yaşa kadar kadınlarda yapıldığında aynı etkinin var olduğu gösterilmiştir

Sayfa: [1] 2 3 ... 10