İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - drsahin

Sayfa: 1 ... 7 8 [9]
121
Gebelikte HPV / Doğumda HPV Bebeğe Bulaşır Mı??
« : Mayıs 28, 2013, 01:49:10 ÖS »
Doğumda HPV Bebeğe Geçer Mi
Normal doğum yani vajinal yolla doğumda bebeğe HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir, ancak seyrektir. Çoğu  araştırmacıya göre bebeğin laringeal papilomatozis  HPV  tip 6 ve  HPV TİP 11 larenks ve üst solunum yolunda siğile, kondiloma neden olmakta , olma riskine kıyasla sezaryen anne ve bebek için daha büyük risk taşımaktadır. Kondilomlar, vajinal siğiller kaybolduğunda ve özellikle kadında 6 aydan fazla süre ile saptanabilir HPV lezyonu  3 yıl süre yoksa vajinal doğum sırasında bebeğe bulaşıcılık son derece düşüktür.

122
Erkekte HPV / HPV bulaşma riski nasıl azaltılır
« : Mayıs 28, 2013, 01:41:01 ÖS »
HPV bulaşma olasılığı yok edebilmek için  hpv nin bulaşma şekli olan genital-genital ve oral-genital cinsel temastan tamamen kaçınmak gerekir.

Bir HPV aşısı HPV 16, 18, 6 ve 11 tiplerine karşı korumakta. Bu aşı 9-26 yaş arasındaki kızlar ve kadınlar için FDA  onaylıdır, özellikle cinsel hayata başlamadan önce yapıldığında yüksek koruma özelliği vardır. Tüm HPV tiplerinin enfeksiyonuna karşı korumazken, rahim ağzı kanserinin %70'i ( HPV Tip 16, HPV Tip 18) ve dış genital siğillerin %90'ı   HPV Tip 6,HPV Tip 11  ile ilişkili olan tiplerine karşı korumaktadır.
 Ancak kişiye daha önceden  HPV Tip 16, HPV Tip 18, HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 tiplerinden birisi ile bulaşma oldu ise aşının bunlara ve diğer HPV tiplerine karşı koruyuculuğu yoktur. Cinsel geçmişi olan kadınlarda aşının koruması bu yüzden daha düşüktür. Bu nedenle HPV aşısı için hedef kitle 11 ve 12 yaşındaki kızlardır, ama özellikle erken cinsel hayata başlama özelliği olan topluluklarda 9 kadar erken yaşta da verilebilir. HPV 16 ve 18'e karşı koruyan  aşı Cervarix  ise Mart 2008'den beri Türkiye'de kullanıma girmiştir.

Prezervatif HPV ye jarşı tam koruyucu değildir ve  prezervatifler sadece kapladıkları cildi korumaktadır. Çoğu enfekte kişide prezervatifin kapatmadığı alanlarda HPV bulunabilir ve partnerin genital bölgedeki  cildiyle temasa geçebilir. Ayrıca bölgesel salgılar da HPV bulaşmış deri hücresi kaynağı olabilir ve partnerin açıkta kalan cildine temas edebilir. Tüm bunlara rağmen sürekli prezervatif kullanımının HPV bulaşmasını azaltabileceğini bilinmektedir. Prezervatifler HPV'ye karşı kısmi, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı ise tam koruma sağlamaktadır . HPV açısından risk taşıyan kadın genital bölgesini saran epiteli, daha geniş biçimde kapladığından, kadın prezervatiflerin koruyuculuğu her iki partner için de daha yüksek olabilir. Fakat bunlar daha kolay yerinden oynayabilir. Bir cinsel partnerin yabancı bir kişiyle bir defa bile cinsel ilişkide bulunmasında HPV veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşması riski vardır. Bu nedenle yeni beraberlik planlayan çiftlere, cinsel ilişki öncesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından tarama önerilmektedir. Ancak HPV çok yaygın ve tespit edilmesi zor olduğundan taramanın bir parçası olarak HPV için klinik muayene önermemektedir.

Gebelikten korunma amacı ile kullanılan  Spermisid şampuanlar, jeller ve kremlerin bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları engellediği gösterilirken, HPV'ye karşı etkileri gösterilememiştir. Spermisid kullanılacaksa, en iyisi prezervatifle birlikte kullanılmalıdır.

 Cilt cilde temasta veya cinsel ilişki esnasında ciltte sık oluşan küçük çatlaklara, HPV lezyonlarında bulunan hücrelerin ulaşması ile HPV bulaşmaktadır. HPV cilt altında bulunan dokuları, kan veya diğer vücut sıvılarını enfekte etmez. Ortalama 1-8 ay sonra ,ama yıllar veya on yıllar da olabilir, virüs çoğalmaya başladığında, HPV bulaşmış hücreler anormal büyümeye başlar. Tüm bu olayların oluşması ve klinik bulguları, virüs ve kişinin bağışıklık sistemi arasında cereyan eden karmaşık bir olaydır. Çoğu kişide bağışıklık sistemi cevabı üstün gelir ve lezyonlar hiç gelişmez veya gelişirse dahi kişi fark etmeden, kısa sürede immün cevapla geriler.  Konağın immün baskılanmasından kurtulan düşük riskli HPV tipleri (6 veya 11) epitelde değişikliğe, ve onun altında bulunan damarlarda ve stromada artışa neden olur. Sonuç karnabahar görünümlü kabarık siğillerdir. Buna karşın, yüksek riskli HPV tiplerinin benzer  kurtulması  sadece epitel ,cilt, hücrelerinin çoğalmasına neden olur, damarlanma ve stroma artışı minimal düzeyde kalır.
 HPV bulaşmış hücreleri tedavi ederken, HPV bulunan hücreler yıkılır ve böylece virüs hastalıkla savaşan makrofajlara ve dentritik hücrelerine sunularak immünite güçlendirilir. Siğillere uygulanan krem ,imikimod veya Aldara, doğrudan bu hücreleri uyararak doğal hastalıkla savaşan kimyasallar (sitokinler, interferon dahil) salgılanmasını sağlayarak immüniteyi güçlendirir.  Doğal iyileşme bazılarında çok yavaş olmasına rağmen, çoğu kişide HPV lezyonu immün cevaba bağlı olarak tedavisiz kaybolur. Ancak, yaklaşık %10-20 hastada, tedaviye rağmen, HPV lezyonları kolay kaybolmaz.

HPV'nin uzun dönem  devamım olağan değildir. Olduğu zaman konağın bağışıklık sistemi, HPV ve çeşitli ko-faktörler arasındaki karmaşık etkileşim ve muhtemelen, konak hücresindeki mutasyonlar rahim ağzı, vajina, vulva, anüs ve peniste kanser öncülü ve kansere neden olabilir. Çoğu kişide immün sistem HPV'yi baskılar  ve muhtemelen temizler , bu nedenle bu kişiler kanser olma riski taşımaz. Genel olarak HPV ile enfekte her 100 kişiden sadece 1-3'ünde kanser gelişir.  Bir HPV tipi tamamen baskılandığı zaman kişinin aynı tip HPV tarafından hastalanması gibi, nüksü ve tekrar bulaşması riski azdır. Ancak, bir HPV tipine karşı bağışıklık, farklı bir tipe karşı koruma sağlamaz. Sigara kullanımı ile rahim ağzı kanserleri arasında ilişki olmasından dolayı bırakılması önerilmektedir.

123
Erkekte HPV / HPV ömür boyu vücutta kalır mı
« : Mayıs 28, 2013, 01:00:29 ÖS »

HPV Ömür boyu vücutta kalır mı? Bu sorunun cevabı açık değildir. HPV'ye hassas testlerde  örneğin polymerase chain reaction (PCR) ve Hybrid Capture 2, pozitif olan kişilerin %70'i ilk yıl içinde, %90'ı ise 2 yıl içinde negatif oldukları görülmüştür. Bu durum HPV'ye karşı etkin immün cevaba yni kişisel bağışıklığa  bağlıdır.HPV'ye karşı etkili immün cevabı olan çoğu kişide genital kondilom ve  lezyon gelişmediğinden HPV'nin tamamen yok edilmesi veya baskılanması önemli değildir. Yaşamın geri kalan döneminde bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama olduğunda, bazı kişilerde siğiller ve diğer HPV lezyonları nüks edebilir ve tekrar tedavi gerektirebilri

124
Erkekte HPV / Bağışıklı Sistemi HPV İlişkisi
« : Mayıs 28, 2013, 12:54:54 ÖS »
Bağışıklık Sistemi HPV Bulaştırmada Ne Kadar Önemli
Bağışıklık sistemi yani kişisel immunite  virüsü tanıyıp, baskılayıp veya yok etmeden önce gerilemez. Bağışıklık sistemi  yanıtı çeşitli nedenlerle normalden az olan kişilerde hem HPV virüsünün bulaşma riski artmaktadır, hem de HPV'nin vücuttan temizlenme , yani HPV den kurtulma şansı azalmaktadır, bu nedenle immünitesi bozuk kişilerde HPV ile ilişkili lezyonların , kondilom ve genital siğillerin ve genital kanserin gelişme riski artmaktadır

125
HPV Tedavisi / Hpv Tedavisi Sonrası Bulaştırıcılık
« : Mayıs 28, 2013, 12:51:26 ÖS »
Hpv Tedavisi Sonrası Bulaştırıcılık Devam eder Mi? HPV Riski  nedir

HPV Tedavisi Sonrası HPV virüsü geriler mi. Genital siğiller tekrarlar Mı? Bu, iki sonuca bağlıdır: başarılı tedavi ile HPV lezyonlarının  yani  genital siğillerin yok edilmesi  ve normal ciltte hala var olabilecek HPV virüsünün kişinin bağışıklık sistemi tarafından baskılanması.

Bir çok kişide  birkaç tedaviye rağmen dış genital siğillerde tam iyileşme olmaz. Bunun nedeni, çoğu tedavi şekilleri  HPV lezyonlarını tahrip etmekte, ancak çevreleyen normal ciltteki HPV'yi yok edememektedir. Kişinin bağışıklık sistemi, immunitesi  cevap veremez ve kalan HPV'yi baskılayamaz ise yeni lezyon oluşabilir. Bu lezyonların tekrarlama olasılığı yapılan tedavi şekline ve kişinin bağışıklığına göre  %5-65 arasında değişmektedir.

Genital bölge muayenelerinde  daha fazla HPV lezyonu saptanamaması ve takip eden birkaç ay boyunca yeni   genital siğil lezyon oluşmaması, bulaştırıcılık için gerekli olan yeterli HPV salgılanma şansını azaltır. Bir kişinin HPV virüsünü hiç veya kısmen partnerine bulaştırıp bulaştıramayacağını söylemek zor olsa da, lezyonsuz aylar geçtikçe bulaştırıcılık olasılığı sanılandan daha  çok azalmaktadır. HPV enfeksiyonu hikayesi olan bir kişinin bulaştırıcılığı konusunda  kesin olarak emin olunamadığından dolayı yeni bir ilişkiye başlarken kişinin  partneri için dürüst olması gerekir. Burada aynı zamanda, çoğu insan ömründe bu HPV virüse maruz kaldığını ve genel olarak büyük zarar görmediği gerçeği de bilinmelidir.

126
HPV Tedavisi / HPV Kesin Tedavisi
« : Mayıs 28, 2013, 12:08:36 ÖS »
HPV kesin Tedavi Nasıl , HPV Kendiğinden Geçer  Mi?HPV Kesin tedavisi  bağışıklık sistemidir.Çoğu HPV lezyonu konağın bağışıklık sisteminin cevabına bağlı olarak geriler. Özellikle bu gerileme gerçek kanser öncülü olmayan kondilom genital siğil ve CIN 1 için geçerlidir. Genital siğiller için kendiliğinden gerileme oranı %10-20 iken CIN 1 için bu oran bir çok yayında  %60'tır. Hatta CIN 2 %40 oranında kendiliğinden gerileyebilir. CIN 3 gerçek kanser prekürsoru olarak kabul edilir, yine de %33 oranında kendiliğinden gerileyebilir. Bağışıklık sistemin  cevabına bağlı olarak HPV'nın vücuttan tamamen temizlenip temizlenmediği veya bulaşıcılığının ve gelecekte hastalık yapma potansiyelinin azaltıldığı kesin olarak bilinmemektedir.

127
Kadında HPV / HPV Enfeksiyonu,HPV Nin Sonuçları, HPV Ne Yapar;
« : Mayıs 28, 2013, 12:03:51 ÖS »
HPV Enfeksiyonu, HPV Ne Yapar;
Sessiz HPV enfeksiyonu: HPV bulaşmış kişilerin çoğunda saptanabilir siğil veya diğer HPV ile ilişkili hastalıklar olmayabilir; bu olgular ancak histolojik olarak saptanabilenlerdir .Bu kişilerde olası HPV sayısı enfekte hücre başına çok düşüktür .Bu yüzden sessiz HPV enfeksiyonu çıplak göz muayenesi, sitoloji ve hatta HPV testi ile saptanamayabilir ve sessiz HPV'li kişiler bulaştırıcı değildir. Ancak virüs sessiz durumdan, siğil ve rahim ağzında hücresel değişiklikler gibi açık HPV hastalığına geçiş gösterebildiğinden, kişinin süresiz olarak hastalığı bulaştırmayacağı garanti edilemez. Prezervatif kullanımı HPV bulaşmasını azaltabilir, ama özellikle prezervatifin kaplamadığı bölgelerde de virüs bulunup bulaşabilir, ayrıca prezervatif takılmadan önce, cinsel birleşme olmadan yapılan fiziksel temas da bulaşmaya sebep olabilir.

 Subklinik HPV enfeksiyonu: Bu terim alt genital bölgenin çıplak gözle ayırt edilemeyen hücre değişiklikleri için kullanılır. En sık subklinik değişiklik rahim ağzının intraepiteliyal neoplazisidir ,rahim ağzının prekanseröz değişikliği, displazi, CIN 1, 2, 3. Bu, cilde sirke ,asetik asit, uygulaması sonrasında mikroskop altında gözlenen, beyaza dönüşen bölgedir -asetobeyaz bölge. Subklinik HPV alt genital bölgenin  herhangi bir bölgesinde bulunabilir, ancak asetobeyaz bulgu çok nonspesifiktir ve birçok zaman, rahim ağzı da dahil HPV'ye bağlı olmayabilir. Bu nedenle biyopsi ile teşhis kanıtlanana kadar, klinisyenler subklinik HPV tanımını kullanmada temkinli olmalılar.

 Klinik HPV: Siğiller ve dış genital bölgenin prekanseröz değişiklikleri - vulvanın, perianal bölgenin ve penisin intraepiteliyal neoplazisi  ve rahim ağzı ve diğer alt genital traktüs kanserleri genellikle çıplak gözle görülebilir.

128
Kadında HPV / HPV'nin Bulguları HPV Nasıl Bulgu Verir
« : Mayıs 28, 2013, 11:58:43 ÖÖ »
Kondiloma akuminata: Kabarık ve karnabahar şeklindeki siğillere kondiloma akuminata denir. вЂÜKarnabahar” siğillerinin nedeni çoğunlukla düşük riskli HPV 6 veya 11'dir. Kondiloma akuminata vulvanın ve penisin HPV lezyonlarının en sık rastlananıdır, %65'ini kapsar. Ayrıca vajina, rahim ağzı ve anüste de rastlanır. Rahim ağzı lezyonlarının sadece %3'ü bu tiptendir.

Kondiloma planum: Yassı olan siğillere yassı siğil veya kondiloma planum (flat kondilom) denir. Bunlar bazen çıplak gözle zor görülebilir ve sadece kolposkopi ile saptanabilir. Yassı dış siğillerin çoğu HPV 16 veya başka yüksek riskli tipe bağlıdır. Biyopsi yapıldığında bazı patologlar bunları VIN (vulvar intraepiteliyal neoplazi-dış genitalyanın kanser öncesi lezyonu) olarak değerlendirir. Fakat bunlar gerçek prekanseröz (kanser öncesi) lezyon gibi değil de, genital siğil gibi tedavi edilmeli.

 Yüksek grade intraepiteliyal neoplazi: prekanseröz HPV lezyonları vulvada, vajinada, rahim ağzında, perianal ve anal kanal bölgesinde ve peniste görülebilir. Bunların çoğu yassıdır. Kalın keratin katmanlarına bağlı bembeyaz, artmış damarlanma ve kanlanmaya bağlı kırmızı veya artmış pigmentasyona (renk değişikliği) bağlı olarak kahverenginden koyu griye kadar farklı şekiller alabilir.

Kanser: HPV rahim ağzı kanserlerinin hemen hepsinden sorumludur, ayrıca vajina kanserlerinin %80'i, penis kanserlerinin %50'si ve anüs kanserlerinin %90'ı HPV'ye bağlıdır. Bu bölgelerin tümünde kanser kendini nodül (kabarık şişkin bir lezyon), erozyon veya ülser, kalınlaşma gibi gösterebilir.

129
Kadında HPV / HPV Virüsü, HPV Virüsü Nedir
« : Mayıs 28, 2013, 11:54:08 ÖÖ »
HPV Virüsü Nedir ;HPV Virüsü ,Human Papilloma Virüsü  ; HPV virüsü , ağız ve alt genital bölgeyi kaplayan deride siğil, kanser öncülü lezyonlar ve bazı kanserlere yol açan, küçük DNA grubuna ait bir virüstür. HPV Virüsünün Bugün için 200'den fazla tip tanımlanmıştır. Bunların her biri kendi aralarında hafif genetik yapı farklılığı taşır. HPV virüsü  genetik yapı farkı, sebep olacağı lezyonun yerini ve şeklini belirler.
HPV Virüsü sadece alt genital bölgede enfeksiyona sebep olan 40 tip bulunur ve bunlara genital siğil veya kondilom (kondiloma aküminata) adı verilir.

130
Kadında HPV / HPV Tipleri, HPV Türleri, HPV Çeşitleri Nelerdir
« : Mayıs 28, 2013, 11:49:01 ÖÖ »
HPV Tipleri, HPV Türleri, HPV Çeşitleri Nelerdir

Düşük riskli HPV tipleriВё HPV Tip 6, HPV Tip 11, HPV Tip 42, HPV Tip 43, HPV Tip 44, HPV Tip 54, HPV Tip 61, HPV Tip 70, HPV Tip 72 ve HPV Tip 81  kanserle ilişkisi yoktur. Genital siğillerde en sık saptanan tipler (>%90) HPV Tip 6 ve HPV Tip 11'dir.

 Yüksek riskli HPV tipleri HPV Tip 16, HPV Tip 18, HPV Tip 31, HPV Tip 33, HPV Tip 35, HPV Tip 39, HPV Tip 45, HPV Tip 51, HPV Tip 52, HPV Tip 56, HPV Tip 58, HPV Tip 59, HPV Tip 68, HPV Tip 73 ve HPV Tip 82 rahim ağzı, vajina, vulva, anüs ve penis kanserlerinde saptanmıştır. Rahim ağzı kanserlerinin çoğuna (%80) sadece 4 HPV tipi sebep olur (HPV Tip 16, HPV Tip 18, HPV Tip 31 ve HPV Tip 45. Sağlıklı ve rahim ağzı kanseri olan kadınlarda en sık saptanan HPV tipi HPV Tip 16'dır.

131
HPV ıklığı nedir, hpv virüsü toplumda nekadar yaygındır.Genital HPV virüsü çok yaygındır. Cinsel yolla, cinsel temas ile  bulaşan en yaygın viral enfeksiyondur. Bir kişinin yaşam boyu HPV bulaşma ihtimalinin %80-85 arasında olduğu tahmin edilmektedir. HPV ile karşılaşma riski partner başına yaklaşık %10-25 olarak tahmin edilmektedir. Kondilom, Genital siğil, anormal  smear testi ve HPV'nin diğer bulgularının görülmemesi nedeni ile HPV bulaşmış çoğu insan bu durumdan habersizdir. Herhangi bir smear taramasında, kadınların %5-7'sinde HPV'ye bağlı hücresel değişiklikler saptanır. Bu  hücresel değişiklikler ASCUS, CİN 1, CİN 2, CİN 3, LSİL, LGSİL,HİSL, HGSİL olarak sınıflandırılmaktadır

132
HPV belirtileri nelerdir, hpv ne gibi belirti verir, HPV nadiren belirti verir. Genital siğil yani kondilom olarak  dış genital siğiller sıklıkla kabarıklıklar olarak hissedilebilir, ama bazıları çok küçük olup fark edilmeyebilir. Genital bölgede zaman zaman yeni oluşan siğiller ve vulvar intraepiteliyal neoplaziler ( VİN1,VİN2,VİN3) hafif kaşıntı yapabilir, ama çoğu HPV lezyonları acı, kaşıntı, yanma ve benzeri belirtilere sebep olmayabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, genital siğil olsun veya olmasın, sabun ve spermisid tahrişi veya mantar enfeksiyonu açısından araştırılmalıdır. Bazı belirtiler servikal kanser yani rahim ağzı kanseri ile oluşabilir ve bunlar değerlendirilmelidir. Bu belirtiler cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama ( postkoital kanma), adetler arasında düzensiz kanama veya yanma ve kaşıntı olmaksızın inatçı anormal akıntıdır. Ancak tüm bu belirtiler başka nedenlerle de meydana gelebilir.Jinekolojik muayene  şarttır

133
Kadında HPV / HPV Bulaşma Yolları, Genital Siğil Nasıl Bulaşır
« : Mayıs 28, 2013, 11:18:15 ÖÖ »
HPV Bulaşma Yolları Nedir, Kondilom Genital Siğil Nasıl Bulaşır; HPV öncelikle cinsel ilişki ile ciltten cilde temas  bulaşır.HPV Bulaşması için gerçek tam cinsel birleşme gerekmez. Cinsel birleşme öncesi yapılan temasla da bulaşma olabilir. Ayrıca HPV virüsü genital bölge dışındaki deride ve tırnak aralarında da bulunur ve bu bölgelerle olan temas sonucu bulaşabilir.  Kesin olarak bilinmemekle birlikte, yapılan bazı çalışmalarda, genital siğili olan biriyle bir kez cinsel ilişkiye girmenin, siğil gelişimi için %70  ve üzeri  risk taşıdığı gösterilmiştir. Rahim ağzında HPV hastalığı olan kadınlar üzerinde yapılan çalışmaların çoğunda, erkek partnerlerin penisi klinik olarak incelendiğinde, yaklaşık %64-70'inde HPV lezyonu  yani kondilom, genital siğil saptanmıştır. Genital siğiller  kadar küçüktür ki çoğu zaman her iki partner de bunlardan habersizdir. HPV ile karşılaştıktan sonra  kondilom yani genital siğil gelişmesi genel olarak 4 hafta ile 8 ay aralığındadır. Ancak, siğil veya rahim ağzı hastalığı geliştirmeden önce, bazı kişilerde HPV yıllarca veya on yıllarca sessiz  enfeksiyon şeklinde kalabilir. Bu yüzden hastalığın ne zaman veya kimden bulaştığını bilmek mümkün olmayabilir.  Her zaman kanıtlamak mümkün olmasa da, genel olarak her iki partnerde de genital lezyonlar aynı tip HPV'ye bağlı olarak gelişmiştir.Yapılan tıbbi birkaç çalışma, paylaşılan HPV'lerin ileri ve geri gezmediği, yani tekrar ve tekrar bulaşmadığını gösteriyor. Prezervatif kullanımının bulaşıcılığı HPV  açısından azalttığı ve HPV'ye bağlı hastalığın iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.Prezervatif tam koruma sağlamaz. Genital siğillerin ve HPV Virüs sayısının azlığı kişinin bağışıklık sistemine, virüsle baş etmede daha çok şans tanıyabilmektedir.

134
Kadında HPV / HPV Nedir, HPV Virüsü Nedir
« : Mayıs 28, 2013, 11:01:20 ÖÖ »
HPV nedir, HPV  virüsü  tipleri kadın genital bölgesinde kansere kadar gidebilen değişiklikler yanında hem kadın hem erkekte kondilom ve siğil yani kondilom gibi oluşumlara da neden olabilir. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür.. HPV'nin her tipi kanserojen etki ve buna benzer değişikliklere neden olmaz. Bazı tipleri kanserojen değişikliklere yol açması bakımından daha yüksek risklidir. Bu yüzden sadece HPV'nin varlığı değil, ama hangi HPV tipi veya  tiplerinin taşındığının bilinmesi kansere yönelişin erken öngörülebilmesi ve önlenebilmesi için önemlidir.HPV'nin 120'den fazla türü vardır. Ancak bunların sadece 18-10 tanesi kanser ile ilişkilidir. HPV'nin kanser ile ilişkili tiplerine yüksek riskli tipler denir. Rahim ağzında hem yüksek riskli hem de düşük riskli HPV tipleri anormal hücresel değişikliklere neden olur ancak yüksek risk HPV tipleri ile oluşan anormalliklerin daha büyük çoğunlukla kansere dönüştükleri gösterilmiştir. Özellikle HPV tip 16 ve HPV tip 18 bu açıdan en tehlikelileridir.

135
Kadında HPV / HPV Nasıl Bulaşır
« : Mayıs 28, 2013, 10:58:36 ÖÖ »
HPV Nasıl bulaşır; HPV enfeksiyonu belirti vermez ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında görülen  en yaygınıdır . Son 20 yılda  dünyada HPV enfeksiyonu taşıyanların sayısında 700 misli artış olmuştur ve  HPV virüsü  çok bulaşıcıdır. Ayrıca aynı kişide bir bölgeden diğerlerine yayılarak da bulaşır.  Makat etrafı, genital bölge ve ağızda- boğazda da hpv görülebilinir.Rahim ağzındaki kanserlerin %90'ından fazlasında HPV'nin yüksek riskli özellikle HPV tip 16 ve HPV tip 18 tipleri saptanmıştır.

HPV Virüs ciltteki çatlaklardan vücuda girer ve orada gelişmeye başlar. Genelde vücut bağışıklı sistemi sayesinde virüsle mücadele eder ve %90 oranında HPV  virüsü yok eder. %10 luk kısımda ise virüs uzun zaman uykuda kalabilir. Vücut direncinin kırıldığı ağır gripler, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin

Sayfa: 1 ... 7 8 [9]