İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - drsahin

Sayfa: [1] 2 3 ... 9
1
HPV Tedavisi / HPV ve D Vitamini / Op. Dr. Hakan Topalismailoğlu
« : Haziran 20, 2020, 11:25:06 ÖÖ »
Dr.Hakan Topalismailoğlu tarafından hazırlanmış ilginç ve güncel bir yazı. HPV den kurtulmak için D Vitamini değerlerinize bakın ve gerekir ise D Vitamini desteği alın
http://www.hpvdoktoru.net/op_dr_hakan_topalismailoglu.html

2
Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu tarafından " HPV ve Bağışıklık Sistemi" hakkında hazırlanmış ilginç bir yazı.
http://www.hpvdoktoru.net/op_dr_nevra_topalismailoglu.html

3
Rahim Ağzı Kanseri / genital siğil aşısı nedir
« : Nisan 13, 2020, 10:01:44 ÖS »
Bu aşının etkili olması için ne zaman yapılmalı ve ne kadar koruyucudur?
Dünyada ve ülkemizde şu anda kullanımda olan 2 HPV aşısı bulunmaktadır. İkili ve dörtlü aşı. Dörtlü aşı HPV'nin rahim ağzı kanserine en sık yol açan iki tipi (Tip 16 ve 18)
ve genital siğillere yol açan iki tipi (6 ve 11) karşısında korunda sağlanmaktadır. İkili aşı ise servix kanserine en sık yol açan tipler olan HPV 16 ve HPV 18'e karşı koruma sağlamaktadır.
Aşı ne zaman yapılmalı?
Yapılan ilk çalışmalardan elde edilen verilere göre HPV aşısı 9-26 yaş grubundaki genç kız ve kadınlara yapılabilmekteyken artık üst sınır kalkmış durumda olup 9 yaştan itibaren 50 yaşlara kadar çocuk , genç kız ve kadınlara yapılmaktadır.. Erken yaşta yapılmaya başlanmasının nedeni hem çocukluk yaş grubunda bağışıklık sisteminin daha aktif olması hem de çocuklarımızın hastalıkla karşılaşma riskinden ve evlenme çağlarından önce bu virüse karşı bağışık kılınmasının amaçlanmasıdır.
HPV'ye karşı ne yapılmalı?
2 adım atılmalıdır: Birincisi aşı olunmalı ve ikincisi, yılda bir düzenli pap-smear taramasından geçilmelidir.
Aşı yapılmadan önce herhangi bir test yapılmasına gerek var mıdır?
Hayır. Aşı herkese, ilk görüldüğü anda , harhangi bir test yapılmaksızın yapılabilmektedir.
Aşıların tedavi edici etkisi var mıdır?
Hayır . bir tedavi henüz yok, ancak bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir. Şu an virüsü sadece kişinin kendi bağışıklığının yenebileceğini biliyoruz.
Aşı yapıldıktan sonra da smear testi yaptırmaya devam edilmeli midir?
Evet. ' sebebi var: Birincisi aşı yapıldığı anda kişide zaten önceden aldığı virüsler olabilir ve aşının tedavi edici etkisi olmadığı için bu virüs hücre değişiklikleri yapmaya devam edebilir. İkincisi ise aşıların kapsamadığı tiplere karşı taramanın devam etmesi gerekliliğidir.
.

4
Rahim Ağzı Kanseri / Kanser Aşısı. korunun, önlem alın
« : Nisan 13, 2020, 09:59:59 ÖS »
HPV 'den toplum olarak nasıl korunabiliriz?
Virusun bulaşmasını kızamık, suçiçeği, grip gibi hastalıklarda olduğu gibi bağışıklık sistemi yoluyla ,vücuda virüs girse bile onu savunma sistemimizde yok ederek önlemek, modern "koruyucu tıp" yaklaşımıdır.Bu yaklaşım ise aşı ile mümkündür.HPV' aşısı son on yılın en önemli toplum sağlığı ve kanserle mücadele çabalarının başında gelmektedir.

5
Rahim Ağzı Kanseri nedir?
Rahim ağzı kanseri kadın üreme organlarından rahmin hazneye açılış kısmı (serviks)ndan gelişen bir kanser türüdür. Bu kanser türü kadın sağlığı üzerinde kötü sonuçlara sahiptir. Ancak bu kadar kötü bir kanser türü olmasına rağmen, kansere dönüşen öncül hastalıkları ve ara evreleri olması (CIN 1, CIN 2 ve CIN 3) ve bunların kansere dönüşmeden teşhis ve tedavisinin mümkün olması da hatırlanmalıdır. Rahim ağzı kanseri her yıl 500.000'den fazla kadında görülmektedir. Rahim ağzı kanseri tüm dünya kadınları arasında meme ve endometrium kanserinden sonra görülen en sık 3. kanser türüdür. 250.000 kadın her yıl bu hastalık nedenıyle hayatını kaybetmektedir. Bu her 2 dakikada 1 kadının rahim ağzı kanserine bağlı hayatını kaybettiğini göstermektedir.
Rahim Ağzı Kanserinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Kansere dönüşmeden erken dönemde yakalanması pap-smear testiyle mümkündür. Bu yüzden, bütün kadınlara yılda bir defa smear testi önerilmektedir. Bu erken kanser öncülü hastalıkların cerrahi tedavileri bilinmekte ve uygulanmaktadır.
Sigaranın kansere neden olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda sigara içmenin, akciğer kanseri riskini içmeyenlere göre 10 kat arttırdığı tahmin edilmektedir. Yüksek riskli HPV tipleriyle karşılaşan bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının ise HPV'den korunan kadınlara göre 300 ile 400 kat arttığı tahmin edilmektedir.
Rahim ağzı kanseri kimleri tehdit etmektedir?
Rahim ağzı kanseri görülme sıklığı ve yaşı olarak orta yaş üstü kadınlarda daha sıktır. Ancak bu sıklık kanserin ortaya çıkıp belirti vermeye başladığı yılları göstermektedir. Hastalığın başlangıcı daha önceki yıllara gitmekte gelişimi uzun süreler almaktadır. Gelişim ve yayılma süreci için sabit bir zaman olmayıp bu hastalar arasında değişkenlik gösterir.

6
Güvenli Cinsellik / Kolposkopi bakirelere yapılır mı
« : Nisan 13, 2020, 09:55:49 ÖS »
Yapılmaz, rahim ağzında hücre değişiliği var ise smear alınabilenen hastalara yapılırBu sebep dolayısı ile HPV virusu ve meydana getirdiği oluşumlar tespit edildiğinde mutlaka tedavi edilmeli ve ya hastalar doğru bir şekilde yakından takip edilip smear testi ve gerektiğinde kolposkopik incelemeleri yapılmalıdır. Şu da bir gerçektir ki, HPV virusunun bir sonucu olan genital siğil (kondilom) varlığında bu virusun bulaştırıcılığı çok fazladır ve bu kondilomların tedavisi yada yok edilmesi ile virus çoğu kez bulaştırıcılığı azalarak nekahat dönemine girer.
 


7
Güvenli Cinsellik / HPV virüsü genetik yapısı nasıl
« : Nisan 13, 2020, 09:53:58 ÖS »
Normalde enfekte ettiği hücrelerde ektra kromzomal (epizom) olarak bulunan HPV DNA nın konak genomuna integre olmasıyla maliğin transformasyon gerçeleşir. İntegrasyon sırasında normalde viral onkogenleri inaktive eden E2 ORF nin yapısı bozulur ve viral onkoproteinler olan E6 ve E7 aktive olur. E6 nın tümör süpresör gen ürünü olan p53 ve E7 nin diğer bir insan tümör süpresör gen ürünü retinoblastoma(Rb)’yı inaktive ederek karsinogenezisin ilk adımını başlatır.

8
Güvenli Cinsellik / HPV tekrar tekrar bulaşır
« : Nisan 13, 2020, 09:52:51 ÖS »
Çoğu kişi enfekte bir kişi ile seksüel temastan sonra yıllar geçse bile herhangi bir sağlık problemi göstermeden HPV taşıyabilir ve enfekte olduğunun veya partnerine virus geçirdiğinin farkında olmayabilir. Aynı anda birden fazla HPV tipi ile enfekte olmak mümkündür.

9
Güvenli Cinsellik / hpv cinsel hayatı etkiler mı
« : Nisan 13, 2020, 09:52:01 ÖS »
Kıırk (40)’tan fazla genotipi ise genital bölgede enfeksiyon yapar ve bunlara da genital HPV adı verilir.
Yakın temas (deriden deriye) ya da cinsel temas (vaginal, oral, anal) yoluyla bulaşabilen genital HPV  penis veya anüs ve çevresindeki (anogenital bölgedeki) deri ve mukozalarda  enfeksiyon oluşturur . Cinsel aktif insanların çoğu yaşamlarının bir döneminde bu genital HPV tiplerinden biri ya da bir kaçı ile karşılaşabilir. Bulaştırıcılık aktif genital lezyonların varlığında daha yüksektir. Genital HPV tipler aynı zamanda ağız ve boğazda da bulunabilir. Aslında HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen kontamine eşyalardan, genel tuvalet, duş gibi hijyenik olmayan ortamlardan bulaşabildiği ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği de bildirilmektedir.

10
HPV ve Yardım / HPV aşısı öncesi mutlaka hpv testi gerek mi
« : Nisan 13, 2020, 09:48:50 ÖS »
Aşı öncesi hastaların hangi virüs tipleri ile daha önceden karşılaştığını gösteren bir test yapılmamaktadır. Hasta aşı sırasında kanser öncesi bir lezyona sahip olabilir veya aşı sonrasında aşının bulundurmadığı bir virüs tipi ile enfekte olabilir. Bu yüzden aşı sonrası smear bakılmaya devam edilmelidir. Aşı aynı zamanda tedavi gerektiren yaraların tedavi sonrası nüks etme olasılığını azaltır.
Amaç kanser yapması muhtemel olan tüm virüs tiplerine karşı koruyuculuk sağlamaktır.Aşıdan maksimum etkinliği elde edebilmek için önerilen doz 0-2 ve 6. aylarda yapılmak üzere 3 doz şeklindedir.Yaş aralığı ise mümkünse seksüel ilişki öncesi olmak üzere 11-12 yaş kız ve erkek çocukları; ancak seksüel ilişki söz konusu olsa da 9-26 yaş kadınlara HPV testi yapılmaksızın üç doz halinde yapılabilir. Ayrıca 43 yaşa kadar kadınlarda yapıldığında aynı etkinin var olduğu gösterilmiştir


11
HPV ve Yardım / HPV en riskli cinsel hastalık
« : Nisan 13, 2020, 09:47:06 ÖS »

Rahim ağzı kanseri için geliştirilmiş olan HPV aşıları ise günümüzde popülerlik kazanmış olsa da rahim ağzı kanserinin yavaş gelişimli bir doğasının olması ve bu sürecin yıllar alması nedeniyle kanser öncesi lezyonların önlenmesi 3 yılda bir yapılan smear takibi veya HPV testi ile birlikte yapılıyorsa 5 yılda bir yapılan smear taraması rahim ağzı kanseri ile mücadelede başarının sağlanmasının tartışmasız ilk şartıdır.
Ancak bu süreci tetikleyen veya hızlandıran yardımcı faktörlerin varlığı,bağışıklık sistemimizin yetersizliği kalması ve artan rahim ağzı kanser vakaları bilim dünyasını kalıcı bağışıklık sağlayan veya güçlendiren tedavi yöntemlerini keşfetmeye yöneltmiştir.
HPV aşıları da bu tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

12
HPV ve Yardım / HPV ağıza ve genital bilgeye nasıl bulaşır
« : Nisan 13, 2020, 09:45:23 ÖS »

İnfeksiyonun görülmesi için HPV virüsünün basal epitel hücrelerine girmesi gerekmektedir.
Virüs ya dış genital bölgedeki deri veya mukozadaki mikroskopik çatlaklardan ve anüsteki ince epitelden veya serviksin transformasyon zonundan içeri girer.
Dolayısıyla dış genital bölgede gözle görülen veya görülemeyen çatlakların olması veya rahim ağzı bölgesinde halk arasında 'yara' tabir edilen erozyon gibi lezyonların varlığı HPV infeksiyonunu kolaylaştırıcı etkenler arasında bulunmaktadır

13
HPV ve Yardım / Ynt: HPV kısırlık
« : Kasım 30, 2018, 02:25:24 ÖS »
HPV kısırlık yapmaz fakat ihmal edildiği zaman rahim ağzı kanseri HSİL CİN 3 gibi durumlarda hatta rahim ağzı kanseri ilk sahfasında rahim ağzına yapılacak bir operasyon az ihtimal de oşsa gebe kalmayız zorlaştırabilir,

Özel Bölge Siğil Hastalığı Belirtileri

Özel bölge Siğiller, genital bölgede karnabahar şeklinde et beni gibi lezyonlardır.

Boyutları çok değişik ebatlarda olabilir. Siğil makat da ve  makat ağzı içinde de oluşabilir.

Düzenli smear testinizi yapın, düzenli muayene olun  ve genital siğilerinizden en iyi şekilde kurtulun

14
HPV tuvaletten de dış ortamdan da nadir de olsa bulaşabilir

Çocuklarda görülen genital kondilomların daha çok cinsel istismara bağlı oluştuğu düşünülmektedir, ancak bazen anneden de geçiş söz konusudur.

 HPV ile enfekte gebe kadınlarda vertikal geçiş hem transplasental yolla hem de vajinal doğum esnasında olabilmektedir.

HPV yenidoğanda mukozal, konjunktival ve laringeal lezyonlar oluşturabilir. Sezaryen ile doğum yaptırılması vertikal geçiş riskini azaltmamaktadır.

Kullandığınız ortak tuvaletler, havuz, banyo sauna ve havluların temizlik ve dezenfeksiyonunu human papilloma virüsten korunmak babına çok iyi yapınız

15
HPV ve Yardım / Ynt: hpv hakkında en çok merak edilenler nedir
« : Kasım 30, 2018, 02:20:08 ÖS »
HPV ve genital siğiller hakkında çok bilinmeyen vardır. Hastalar nasıl kendilerine bulaştığını en çok merak ederler.

Anal kondilomlar vulvar veya perineal enfeksiyonların yayılmasıyla ya da anal ilişki ile oluşur.

Cinsel partner sayısı arttıkça enfeksiyon riski artar

 Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar veya oral herpes varlığında HPV enfeksiyonu daha sık görülmektedir.

 Cinsel ilişki ile değil cinsel temas cinsel sürtünme ile de bulaşıp yıllarca sizde saklı kalabilir,

Sayfa: [1] 2 3 ... 9