Gönderen Konu: dudaktaki sigiller  (Okunma sayısı 4291 defa)

hpvdestek

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
dudaktaki sigiller
« : Eylül 06, 2018, 04:37:32 ÖÖ »
Merhaba, 5 ay once makat bolgemde iki tane sigil cikti. cildiyeye gittim. onlari dondurdu. bi daha cikarsa gel dedi. hpv den hic bahsetmedi. cok uzun zamandir dudagimda yer alan kabarikliklar da buyudu,sigile donustu ve karnibahar gorunumunu aldi. ardindan bacagimda sigil cikti. simdi de goz cevremde bir tane ipliksi sigil cikti. stres yasadikca sigil cikiyor. bi de ucuk eklendi. hpv'yi daha once duymustum fakat sigillerin hep genitalde ciktigini saniyordum. dudakta da makatta da cikabiliyormus. makat ve genital sigilleri donduruluyor,yakiliyor ya da krem veriliyor,, peki ya dudaklardaki sigiller icin tedavi nedir?

drsahin

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: dudaktaki sigiller
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2018, 01:47:14 ÖS »
Genital siğiller ve HPV toplumda çok yaygın ve tabii ki oral seks ve öpüşme ile de geçebiliyor.
Bazı tipler ağız-boğaz kanseri için riskli
toplumda ne  kadar mı yaygın, çok yaygın, HPV ye karşı korunmanız gerek

Genital kondilomlar 120’den fazla tipi olan human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunun gözle görülebilen lezyonlarıdır.

Otuzdan fazla HPV tipinin anogenital bölgeye spesifik olduğu bilinmektedir.

Cinsel aktivitesi olan kadınların %20 ile %40’ının HPV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir.

Anogenital bölgeye spesifik HPV tiplerinin yaklaşık 15’i yüksek riskli veya onkojenik olarak sınıflandırılır.

Genital kondilomların oluşumunda daha çok düşük riskli HPV tipleri rol oynasa da, aynı hastada birden fazla HPV tipinin enfeksiyon oluşturma olasılığının yüksek olduğu unutulmamalıdır.