Gönderen Konu: Smear Testinin Sonuçları Nelerdir  (Okunma sayısı 6009 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
Smear Testinin Sonuçları Nelerdir
« : Mayıs 29, 2013, 05:01:24 ÖS »
 
Smear testi  ile bir hastalık tanısı konmaz. Ancak doktorunuza daha ileri tetkik gerekip gerekmediği konusunda yardımcı olur. Tarif edilen anormal hücrelerle, riskiniz belirlenir. Anormal pap test sonuç çıkarsa kolposkopi denen özel bir aletle rahim ağzından biyopsi alınarak , bunma kolposkopik biopsi de denir, kesin tanı konur.Bir anormal smear testi sonucu genellikle insan papillom virüsü (HPV) ile bir enfeksiyon veya vajinal tahriş nedenleriyle olur. Ayrıca SIL denilen hücre değişiklikleri de olabilir. SIL, displazi veya CIN olarak da adlandırılır.
Anormal smear testi sonucu tarif edilirken birçok farklı terim kullanılır:
İnsan Papillom Virüsü (HPV)=CIN1=LSIL…..Hafif displazi=CIN1=LSIL…….Orta displazi=CIN2=HSIL…..Şiddetli displazi=CIN3=HSIL…İn situ kanser=CIN3=HSIL

taks

  • Newbie
  • *
  • İleti: 21
    • Profili Görüntüle
CIN 1 Ve HPV hastalarında takip nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2013, 01:48:55 ÖS »
CIN lezyonları  ilerleyici bir özellik gösterdiği ve CIN 1 den başlayıp CIN 3 e kadar ilerleyebilmektedir.Burada HPV virüsünün rolu büyüktür. Yapılan çalışmalar CIN 1 saptanan hastaların büyük bir bölümünde bunun geçici olduğu ve bağışıklık sisteminin etkisiyle normale döndüğü gösterilmiştir. CIN1 tanısı alan hastalarda 2 yıl içerisinde %13 oranında CIN 2 veya CİN3 e ilerleme olduğu gösterilmiştir. Yine başka bir çalışmada 1 yıl içerisinde CIN 1 saptanan hastalarda 1 yıl sonra % 6 oranında ilerleme olduğu görülmüştür.  İlerleme olasılığının düşük olması nedeniyle bu hastalarda uzun süreli konservatif izlem önerilmektedir. Fakat HPV tipininde  takip ve izlemde rolü olabileceği belirtilmektedir. çünkü bir çalışmada HPV tip 16 veya HPV tip 18  pozitif olan hastaların %39 unda ilerleme görülürken, diğer  HPV tiplerin pozitif olması durumunda ise sadece %10 oranında ilerleme görülmüştür. Patolojide CIN 1 saptanan hastalarda  kriyoterapi yapılanabilinir ve doktorun önerdiği şekilde takip edilinir.Ancak smear testinde  cin2, cin3 ,hsil veya AGC   saptandıktan sonra yapılan kolposkopik  biopside CIN1 saptanmışsa bu hastaların takibinin daha yoğun yapılması önerilmektedir. çünkü smear testinde HSIL saptanan hastaların yapılan biyopsilerinde %97 oranında CIN 2 veya CİN3 e rastlanmaktadır. Bu hastalarda kolposkopi yeterli değilse LEEP  konizasyon işlemi uygulanmalıdır.