Gönderen Konu: pap taraması ne kadar güvenilir, hpv ve pap tarama  (Okunma sayısı 7697 defa)

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
pap taraması ne kadar güvenilir, hpv ve pap tarama
« : Şubat 13, 2017, 01:30:36 ÖS »
Pap sitoloji taramasının kadınların sağlığı üzerindeki genel etkisi hafife alınamaz. Sistematik tarama yapılan ülkelerde normal Pap sitoloji taramasının kullanımı, piyasaya sürüldüğü günden bu yana prekanseröz lezyonların tanılanması ve tedavisi ile birlikte serviks kanserinde insidansın ve mortalitenin %80 oranında azaltılmasına katkı sağlamıştır.1 Bununla birlikte, dünya genelinde her yıl yaklaşık 275.000 kadın hala serviks kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

İnsidansın büyük oranda azaltılmış olmasına rağmen, veriler prekanseröz servikal lezyonların saptanabilmesi için Pap sitolojinin duyarlılığının düşük olduğunu göstermektedir.2

Düzenli olarak tarama yapılan ve normal sitolojiye sahip olmalarına rağmen hala yüksek risk grubunda bulunan birçok kadın bulunmaktadır. hrHPV için eşzamanlı test uygulaması, tek başına sitolojinin gözden kaçırdığı yüksek risk grubundaki kadınları doğru şekilde teşhis ederek Pap sitolojinin öngörücü değerini artırmaktadır.

drsahin

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 135
    • Profili Görüntüle
HPV aşısı öncesi mutlaka hpv testi gerek mi
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2020, 09:48:50 ÖS »
Aşı öncesi hastaların hangi virüs tipleri ile daha önceden karşılaştığını gösteren bir test yapılmamaktadır. Hasta aşı sırasında kanser öncesi bir lezyona sahip olabilir veya aşı sonrasında aşının bulundurmadığı bir virüs tipi ile enfekte olabilir. Bu yüzden aşı sonrası smear bakılmaya devam edilmelidir. Aşı aynı zamanda tedavi gerektiren yaraların tedavi sonrası nüks etme olasılığını azaltır.
Amaç kanser yapması muhtemel olan tüm virüs tiplerine karşı koruyuculuk sağlamaktır.Aşıdan maksimum etkinliği elde edebilmek için önerilen doz 0-2 ve 6. aylarda yapılmak üzere 3 doz şeklindedir.Yaş aralığı ise mümkünse seksüel ilişki öncesi olmak üzere 11-12 yaş kız ve erkek çocukları; ancak seksüel ilişki söz konusu olsa da 9-26 yaş kadınlara HPV testi yapılmaksızın üç doz halinde yapılabilir. Ayrıca 43 yaşa kadar kadınlarda yapıldığında aynı etkinin var olduğu gösterilmiştir