Gönderen Konu: HPV şüphem var yardım eder misiniz?  (Okunma sayısı 3361 defa)

leventd

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
HPV şüphem var yardım eder misiniz?
« : Ocak 27, 2019, 09:41:13 ÖS »
Merhaba.

Yakın zamanda HPV tip 16 teşhisi konmuş ve tedavi görmüş biriyle birlikte oldum. Birlikte olurken prezervatif kullandım. HPV olasılığından korktuğum için oral seks yapmadım ve çıplak elle ve penis ile cinsel organına temas etmedim. Sadece öpüştük ve birlikte olduk. Sonrasında bana HPV tip 16 olduğunu, bunun için rahim ameliyatı olduğunu ve son smear testlerinin negatif çıktığını söyledi. Vücudunda herhangi bir yara ya da sivilce görmedim. Doktoru geçirdiği operasyonların ardından tek eşli birlikte olmasını gerektiğini söylemiş. İlişkiye girme dememiş.

İlişkinin ardından ıslak mendil ile penis ve bölgesini temizledim sonrasında yaklaşık 1,5 saat sonra duş alarak temizlendim.

Soruların şunlar:
Aldığım tüm önlemlere rağmen HPV kapmış olabilir miyim?
Öpüşme yoluyla HPV nin bulaşma riski yüksek mi? Daha doğrusu öpüşerek HPV kapar mıyım?
Hangi testi nerede yaptırmalıyım?
HPV tip 16 nın belirtileri nasıl başlar ve vücudumda hangi değişiklikleri takip edip doktora gitmeliyim?
Herhangi bir siğil ve belirti olmamasına rağmen başka biriyle ilişkiye girdiğim zaman taşıyıcı olarak HPV bulaştırır mıyım?

En önemli sorum ise bu virüsün bir kuluçka süresi var mı? Bugün-yarın test yaptırsam pozitif veya negatif sonuç alır mıyım? Testi hangi zamanda yaptırsam sonuç alırım?

Yanıtlayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2019, 12:34:16 ÖS Gönderen: leventd »