Gönderen Konu: HPV li OLUP AŞI YAPTIRANLAR  (Okunma sayısı 14625 defa)

Ritter34

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
HPV li OLUP AŞI YAPTIRANLAR
« : Ocak 08, 2015, 02:41:55 ÖS »
HPV li ve sigili olanlardan tedavi sürecinde ası yaptıranların tedaviye nasıl bir katkısı olmustur tekrar eden atakları oldu mu? Faydasını görenler yada bu konuda bilgisi olanlar bilgilerini bizim ile paylasabilir

hopeiseverything

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: HPV li OLUP AŞI YAPTIRANLAR
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2015, 01:34:55 ÖS »
Merhaba. Ben condyloma accuminata denen makat-anüs bölgesinde siğilleri olan bir gençtim. Dermatloji doktorum birkaç defa kriyoterapi yöntemi denen soğuk bir gaz ile siğillerimi dondurdu, kabuk bağlayıp düşeceklerini söyledi. Ancak söylediği gibi olmadı ve siğiller geçmediği gibi tahribata uğradığı için daha da çok yayıldı. En sonunda deneyimli bir genel cerrah tarafından rektoskopi ( kamera ile bağırsakların içine bakma yöntemi ) eşliğinde barsak duvarımdaki ve makat cildimdeki bütün siğiller koterize edildi yani yakıldı. Aşıya yönelik şüpheler olsa da ben virüsü kapmış olmama rağmen yaptırdım çünkü siğiller yakıldıktan sonra nüks edebiliyor. Aşı bu nüksleri azaltıyor diyen birkaç doktorla görüştüm ve Gardasil isimli aşıyı yaptırdım. HPV DNA testi ve tip tayini yaptırmadım. Olur da 16-18 gibi malignite ihtimali yüksek bir tip çıkarsa boşu boşuna üzülmeyeyim diye. Zaten genelde ti 9-11 gibi benign lezyonlara yol açan tiplerin çok daha yaygın olduğu da akademik bir veri
Yaklaşık 6-7 ay oldu operasyon geçireli ve makat çevremde hiç nüksüm olmadı.
Ancak 1 2 hafta önce larinximde yani gırtlağımda bir papillom keşfettim. Onun için de küçük bir operasyon geçirmem gerekecek...

SHARINGAN

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2017, 11:17:32 ÖS »
AŞI YAPTIRAN ARKADAŞ SENİN son durumun nedir?
uzun zaman olmuş olurda foruma  girer mesajı görürsen cevap yazarsan sevinirim
Aşı yaptıran arkadaşlar lütfen cevap yazarsanız sevinirim

Selina721

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Temmuz 21, 2018, 09:11:19 ÖÖ »
Ben 2 hafta önce ilk aşıyı oldum. 2 ay sonra 2. Aşı ve ondan 4 ay sonrada son aşıyı olucam . En azından bulaşmamış tiplere karşı korusun diye doktorum önerdi . Bulaşan tiplerin akıbeti ne olacak onu  bende bilmiyorum .

ares_11

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2020, 12:15:14 ÖÖ »
Arkadaşlar aşıyı nerde yaptırıyoruz fiyatı ne kadar eczanelerde neden yok ?

İpekk-k

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2020, 01:48:16 ÖS »
Ben aşıyı kadın doğum doktorumun kliniğinde yaptırdım. Onlar nerden alıyor bilmiyorum. Kontrolsüz kullanımı önlemek için eczanelerde olamayabilir, ya da reçetesiz satılmıyordur. Markası GARDASİL idi.

Metin

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2020, 10:38:44 ÖS »
Ben aşıyı eczaneden aldım ve ilk 2 dozunu oldum. Faydası yok mudur bilmiyorum ama yayılmayı engellemediğini görüyorum. Zaten iğnenin prospektüsünde de hastalığı önleyici olduğu ama bulaştan sonra tedavi edici olmadığı söyleniyor.

Sonuç olarak, virüs hücrenin içine girdiğinde hücrenin bir parçası haline geldiği için, hücre çekirdeği içindeki virüsü hücrenin kendi DNA ve RNA'sından ayıklayıp yalnızca virüsü hedef haline getirecek bir teknoloji olduğunu sanmıyorum henüz.